Y kuşağının büyüme hikâyesini, Trakya’nın otantik atmosferi içinden anlatan öyküler

Ekim 14, 2021

Y kuşağının büyüme hikâyesini, Trakya’nın otantik atmosferi içinden anlatan öyküler

Deniz Poyraz’ın “Dünya Unutana Kalır” adlı öykü kitabı İletişim Yayınları etiketiyle yakında yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

İşçi servisi durağa yanaştı mı sokağın hareketi, evlerin beton duvarları arasına çekilir. O kedersiz curcuna, akşam haberlerinin sevimsiz iklimi altında kaybolup gider. Dip dibe apartmanların aynı boşluğa bakan mutfaklarında yemek kokuları birbirine karışır. Kokuya kediler, kuşlar üşüşür. Her daireyi çekip çeviren aynı fabrikanın maaşı olduğundan, mutfak masasına aşağı yukarı aynı çorba konur, farklı tencerelerde hep aynı yemekler pişer. Hal böyleyken kaygılar, öfkeler, sevinçler de birbiriyle benzeşir.

1990’ların sonları, 2000’lerin başları. Geçmiş, yorgun ve ümitsiz. Gelecek ise belirsiz… Mark almış başını gidiyor, seçimlerle birlikte ülke yeni bir döneme giriyor, kimilerinin zenginlikten başı dönüyor, kimilerinin cebi para görmüyor, Erovizyon’da tarih yazılıyor, teknolojinin hızına yetişilemiyor, Van Gölü Canavarı’ndan da beter yeni canavarlar türüyor…

Deniz Poyraz, Dünya Unutana Kalır’da Y kuşağının büyüme hikâyesini, Trakya’nın otantik atmosferi içinden anlatıyor…

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Deniz Poyraz

1991’de Lüleburgaz’da doğdu. Lise öğrenimini Lüleburgaz Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mühendislik eğitimini yarıda bırakarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’ne kaydoldu. Mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Yayıncılık Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Eleştiri, makale ve röportaj türündeki çalışmaları çeşitli dergilerde, gazetelerde ve internet sitelerinde yer aldı. İlk kitabı Emine’nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı (2018). Kitap, Fikir Kulüpleri Federasyonu tarafından düzenlenen Umut Ödülleri’nde, “Yılın Umut Veren Edebiyat Ödülü”ne değer görüldü (2020).

edebiyathaber.net (14 Ekim 2021)

Yorum yapın