Masthead header

Wikipedia e-kitap oluyor

Wikimedia yetkilileri yaptıkları açıklamada, Wikipedia bilgilerinin e-kitap olarak okunmasını sağlayacak bir özellik geliştirdiklerini duyurdu.

Yetkililer devam eden açıklamalarında,  “Epub” uzantılı e-kitap yaratmaya yarayan bu özelliğin sadece sitenin İngilizce sürümünde çalıştığını söylüyorlar. Bu özellik sayesinde kullanıcılar istedikleri Wikipedia sayfalarını birleştirerek bunu bir e-kitap olarak kaydedebiliyorlar.

Bu özelliği kullanabilmek için Wikipedia sayfasında sol menüde bulunan “Print/Export” sekmesinin altındaki “Create a book” linkine tıklamak gerekiyor. Bu işlemden sonra kullanıcılar, makaleleri veya kategorize ettikleri yazıları kişisel listelerine atıp e-kitap olarak bilgisayarlarına kaydedebiliyorlar. Kaydedilen e-kitap formatının PDF, EPUB gibi formatları desteklediği verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu özelliği geliştiren Brainbot Technology isimli firmanın bir başka geliştirdiği ürün ise PediaPress. PediaPress sayesinde isteyen kullanıcılar seçtikleri Wikipedia sayfalarını gerçek bir kitap haline getirtip, bastırtabiliyorlar.

Birçok insanın Wikipedia gibi çevrimiçi ansiklopedi görevi gören bir yeri neden e-kitap olarak okumak isteyebileceği oldukça konuşulan bir konu. Wikimedia yetkilileri bu sorunun cevabının çevrimdışı okuma isteği olduğunu belirtiyorlar. İnternete erişim sağlanabilecek birçok cihazın günlük hayatın merkezinde olduğu bu günlerde bu tarz bir ürün internete erişim sağlanamayacağı bir durumda oldukça kullanışlı olacak görünüyor. Wikimedia şirketinde Mobil Cihazlar Yöneticisi görevini sürdüren Tomazs Finc yaptığı açıklamada, EPUB dosyalarının çevrimdışı ortamlarda oldukça kullanışlı olacağını belirtiyor.

Tomazs Finc devam eden açıklamasında, insanların metroda giderken internet erişiminin olmadığı alanlarda Wikipedia gibi bir kaynağa çevrimdışı olarak erişebileceklerini anlatıyor. Özellikle kafasında daha önceden bir şeyler okumayı planlayan kullanıcıların bu özelliği çok seveceklerini söyleyen Finc mobil internet bağlantısının ve internet ağının yaygın olmadığı ülkelerde bu özelliğin oldukça beğenileceğinden de emin olduğunu belirtiyor.

Buğra Sönmez – computerworld.com (18 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r