Usta sanatçı Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Haziran 28, 2022

Usta sanatçı Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın 85 yaşında yaşamını yitirdi. Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş Ulus’ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı.  Arkın dün akşam kaldırıldığı hastanede bu sabah hayatını kaybetti. 

Malkoçoğlu’yla tarihe geçti

Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçısı Arkın Eskişehir’in bir köyünde 1937 yılında doğdu, yokluk içinde büyüdü. Kimliğinde Fahrettin Cüreklibatır yazıyordu. Gazeteci Vecdi Benderli, Cüneyt Gökçer’den Cüneyt; Ramazan Arkın’dan Arkın isimlerini alıp “Cüneyt Arkın” ismini yarattı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Asıl mesleği doktorluk olan Arkın, 1963 yılında “Artist” dergisinin düzenlediği sinema artisti yarışmasına girdi ve birincilik aldı. Kariyerindeki dönüm noktası 1963’te askerliğini yaparken 1. Hava Jet Üssü’nde yönetmen Halit Refiğ ile tanışması oldu.

Askerlik bitince, 1964’te Halit Refiğ’in “Gurbet kuşları” filmiyle sinemaya adım attı. 

1964’te Tıp Fakültesi’nde tanıştığı Güler Mocan ile evlendi, 1966’da kızları Filiz dünyaya geldi.

Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncasıyla Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın ile onlarca filmde rol aldı.

Romantik filmlerle tanındı ancak asıl ününe Malkoçoğlu filmiyle ulaştı. Malkoçoğlu bir seriye, Arkın da aksiyon filmlerinin bir numaralı aktörüne dönüştü. Dublör kullanmayı seyirciyi kandırmak olarak görüyordu bu nedenle filmlerinde dublör kullanmadı, hayatını hiçe saydı. Onlarca adamı yıktığı dövüş sahneleri izleyicilerin akıllarına kazındı. Malkoçoğlu haricinde yine tarihi kostüme filmlerinden Kara Murat serisi de Yeşilçam’ın unutulmazları arasına girdi. Arkın, tarihi kostüme filmlerin haricinde Çetin İnanç’la beraber çektikleri dünya sinemasının kült filmlerinden biri olan Dünyayı Kurtaran Adam filmiyle de biliniyordu.

edebiyathaber.net (28 Haziran 2022)

Yorum yapın