Masthead header

Ünlü Fransız yazardan Breivik’e övgü!

Ünlü yazar ve yayıncı Richard Millet’nin yazdığı “Anders Brevik’e Edebi Övgü” isimli kitapçık çalıştığı yayınevini karıştırdı, edebiyat dünyasını ikiye böldü.

Fransız Akademisi’den ‘Le Sentiment de la Langue’ kitabıyla ödüle layık görülen ve Gallimard Yayınevinde yazın kurulunda görev yapan Millet, Norveç’te 77 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir katliam gerçekleştirerek 21 yıl hapse mahkum olan Breivik hakkında yazdığı kitapçıkla Fransız entelektüelleri arasında bir tartışma başlattı.

Pierre-Guillaume de Roux Yayınları’ndan çıkan “Langue Fantôme” derlemesi içinde yer alan 18 sayfalık “Anders Brevik’e Edebi Övgü”de Millet, Breivik’in içinde “dış göçün Avrupa’ya soktuğu ırkçı düşünce çatlağının olduğu kadar, ailevi bir yıkımın da ortasında kalmış bir çocuk” gördüğünü yazıyor.

Suçlamalar karşısında Millet, kendisini, “Ben bir yazarım ve yazarlık görevimi yaptım… Irkçı değilim ama devasa bir küresel köy düşüncesini sevmiyorum” sözleriyle savundu.

“KÖTÜNÜN BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİĞİ”

50’nin üzerinde kitabı bulunan 59 yaşındaki yazar, Utoya katliamıncısının eylemlerinde “kötünün büyüleyici güzelliğinin olduğunu” da düşünüyor.

22 Temmuz 2011’de Oslo’da düzenlediği çifte saldırıyla onlarca kişiyi öldüren Breivik’in internetten yayımladığı bin 500 sayfalık manifestoyu okuduğunu belirten yazar, işlenen cinayetleri onaylamadığının altını çiziyor ama metni ve Breivik’in sosyal demokrasiye, göçe, çokkültürlülüğe duyduğu nefreti haykırışını övmekten de geri durmuyor.

Millet’ye göre, “Breivik, kesinlikle Norveç’in hak ettiği” bir kişi.

PATRONUN DÖNÜŞÜ BEKLENİYOR

Fransız entelektüeller, Millet konusunda ikiye bölünmüş durumda. Kimileri, yazarın çok iyi bir insan olduğunu, edebiyattan başka hiçbir şeye inanmadığını ve tartışma yaratan fikirlerinin onun edebi niteliklerini zedelememesi gerektiğini düşünüyor.

Gallimard’ın yayıncılarından Annie Ernaux ise “Anders Brevik’e Edebi Övgü”nün “siyasi açıdan tehlikeli” olduğunu savunuyor ve Millet’nin yazın kurulunda bulunmasını sorguluyor.

Yayınevinin yazarlarından Tahar Bin Jellun, Millet’nin “aklını yitirmiş olduğunu” söylerken, editör-yazar Jean-Marie Laclavetine, bu metnin Millet’nin “yayımladığı ilk kabul edilemez şey olmadığını” hatırlatıyor.

Gallimard çalışanları, şu an tatilde olan patronları Antoine Gallimard’ın dönünce Millet hakkında ne karar vereceğini merak ediyor.

Hürriyet (31 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r