Masthead header

Ulus Baker’in sevdiği yazarın kitabı raflarda

Ulus Baker’in de en sevdiği yazarlar arasında yer alan Ernst Jünger’in Cam Arılar kitabı Jaguar Yayınevi etiketiyle ve Mert Boralı çevirisiyle okuyucuyla buluştu.

Bir zamanların süvari yüzbaşısı olsa da, artık beş parasız olan Richard, iş bulmak için ordudan arkadaşı Twinnings’in yardımına başvurur.  Fakat artık devir değişmiştir: Atların yerini tanklar, kahraman askerlerin yerini iş adamları almıştır. Neyse ki Twinnings, Richard için gizemli bir mucit ve iş adamı olan Zapparoni ile bir görüşme ayarlar. Zapparoni otomat üretiminden film endüstrisine birçok alanda muazzam bir güce sahiptir ve bazı işler için Richard gibi birine ihtiyacı vardır.  Görüşme, Zapparoni’nin hem teknoloji harikalarıyla dolu hem de tamamen doğayla bütünleşmiş malikânesinde yapılacaktır.

Richard böylesine güçlü ve zeki bir adamın kendisiyle neden görüşmek istediğini merak ederken, geldiği bu büyülü mekânın gizemini de fark eder: Teknolojinin yeni dünyası ile bir askerin eski dünyasının karşılaşmasıdır bu.

Distopik kurgusu, felsefi derinliği ve insan ruhunun yeni dünyayla karşılaşması sonucu yaşadığı travmayı tasvir gücüyle türünün en iyileri arasında yer alan Cam Arılar, (1957) adeta bir kâhinin şaşkınlığa uğratan öngörülerinin de romanı.

Yirminci yüzyıl Alman edebiyatının en tartışmalı ve özgün yazarlarından ErnstJünger’in bu sıradışı eserini Mert Moralı Almanca aslından çevirdi.

edebiyathaber.net (18 Ocak 2019)

  • Neslihan Demir - 23/01/2019 - 05:23

    Kitapları çok seviyorum. Ve paylaşımlarınızı beğeniyle takip ediyorken çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Hoşça günler temenni ediyorum. Sevgi ve muhabbetle…..cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r