Masthead header

Türkiye’yi tanıtan “El Kitaplarına” ilgi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2005 yılında başlattığı çalışmada; “Karagöz”, “Nasreddin Hoca”, “Türk Kahve Kültürü”, “Somut Olmayan KültürelMiras” gibi konuların yer aldığı kitaplar uluslararasıkitap fuarlarında büyük ilgi görüyor.

AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel MüdürYardımcısı Ümit Yaşar Gözüm, Türkiye’nin tanıtımı için cep kitapları dizisinin önemli bir boşluğu doldurduğunu belirterek, “Medeniyetlerin beşiği ülkemizin zengin tarih, sanat, edebiyat ve kültürel mirasını kolay taşınır kitaplarla özellikle yurt dışında tanıtmak amacıyla bu dizi oluşturuldu” dedi.

Gözüm, bu kitaplar sayesinde, bazı ülkelerin, Anadolu coğrafyasına ait kültürel birikimleri kendilerine aitmiş gibi göstermesinin de önünü kestiğini dile getirdi.

İnsanların Türkiye’ye ilgisini çekebilmek için tanıtım yapılması gereğine dikkati çeken Gözüm, tanıtımın, uzun zaman alan ve büyük bütçe gerektiren bir gereklilik olduğunu, “cep kitapları” ile tanıtımın tüm dünyaca kabul gördüğünü söyledi.

2005 yılından beri uygulanan projede her yıl ortalama 3-5 kitap hazırlandığını belirten Gözüm, amaçlarının Türk kültürü, sanatı ve edebiyatının kolay taşınır kitaplarla özellikle yurt dışında tanıtmak olduğunu bildirdi.

Gözüm, “Kitaplarımız yaklaşık 160 sayfa yani kısa süreli bir seyahatte okunabilecek büyüklükte. İçerisinde çok sayıda görsel kullanıldı. Böylece insanlarda ülkemize karşı bir merak uyanmasını sağlıyor. Kitaplarımız sayesinde Türkiye’ye seyahat niyetiyle gelen insanların ülkemiz üzerine çok daha derin olumlu izlenimlerle ayrıldığını biliyoruz” diye konuştu.

Türkiye üzerine bilgi açlığı

El kitaplarının her birinin yılda ortalama 5-10 bin adet basıldığını anlatan Gözüm, kitapların ağırlıklı olarak kitap fuarlarında tanıtım amacıyla stantlarda yerini aldığını belirtti. Gözüm, şunları kaydetti:

“Dışişleri Bakanlığımızın veya diğer ilgili kurumların istekleri doğrultusunda, uluslararası kuruluşlar nezdinde ya da ülkemizdeki diğer kuruluşların uluslararası toplantılarında ülke tanıtımı için de kitaplarımızı kullanabiliyoruz. Çok yoğun ilgi gördüğünü söylemeliyim. Bir alanın uzmanı olanların yanı sıra toplumun belli eğitim seviyesindeki insanlarının Türkiye’nin kültürü, sanatı, edebiyatı, tarihi üzerine bir bilgiye ihtiyaç duyduğunu, bir bilgi açlığı olduğunu biliyoruz. Bunun mutlak suretle ülkelerin tanıtım programı çerçevesinde giderilmesi gerekiyor. Bu dizimiz de bu açığı ve açlığı gidermek üzere düşünülmüştür ve bugüne kadar öyle zannediyorum ki 200 bine yakın kitabımızı dünyanın değişik merkezlerinde tanıtım için kullandık ve olumlu sonuçlar aldık.”

Kitapları tanınmış otoriteler ingilizce yazıyor

Gözüm, yayınlanacak konuların belirlenmesi sürecinde ise Türkiye’nin bu anlamdaki ihtiyaçlarıyla Türkkültürünün tanıtımına yönelik kültürel miras alanlarının dikkate alındığını söyledi.

Kitapların büyük bir bölümünün alanının tanınmış otoriteler tarafından ingilizce yazıldığını ve az bir kısmının da Türkçe’den çeviri yapıldığını söyleyen Gözüm, böylece kitapları okuyan yabancıların zevkli bir okumanın yanı sıra objektif bir kanaate erişebildiğini kaydetti.

Bazı ülkelerin Anadolu coğrafyasına ait bir takım kültürel değerleri kendi kültürünün bir parçası göstermeye çalıştığını anlatan Gözüm, şöyle konuştu:

“Yayınlayacağımız konuların tespitinde, bazı ülkelerin, kendisine ait göstermeye çalıştığı alanlar tespit ediliyor. Mesela Nasrettin Hoca gibi, Karagöz gibi, mitoloji gibi. Biliyorsunuz bunlar Anadolu menşelidir mitolojinin sadece Yunanlılar’ın savunduğu gibi o coğrafyaya ait olmadığını aynı zamanda o mitolojilerin Türkiye’nin batısında Ege ve Akdeniz’de yaşandığını da uluslararası kamuoyunun bilmesi gerekiyor. Siz bunu anlatmazsanız rakipleriniz bunu çok net tarihinin bir parçası olarak aktarıyor. Ama gerçekler öyle değil. Siz ancak kitlelere anlatmak yoluyla yeni bir imaj oluşturabilir, bu imajı yıkabilirsiniz”

Hazırlanan cep kitapları

Kitapların kültürel tanıtıma büyük katkı sağladığını anlatan Gözüm, aynı zamanda müze ve ören yerlerindeki mağazalarda turistler için satışa sunulan el kitaplarını insanların Çatalhöyük, Göbeklitepe, Selimiye, Topkapı, Ayasofya gibi kültürel miras alanlarını ziyaretlerinde ellerinde bulundurduklarını dile getirdi.

Gözüm, “İnsanlar bu kültürel bilgilenmeye bağlı olarak Türk tarihi üzerine de bilgi edinme isteği duyuyorlar. Çünkü uluslararası alan, bu noktada boşluk bırakmaya gelmiyor. Dolayısıyla Bakanlığımızın son yıllardaki yayın politikasının en önemli ayaklarından bir tanesi de cep kitapları serisidir” diye konuştu.

“El Kitapları Dizisi”nden şu ana kadar yayınlanan 15 kitap bulunduğunu anlatan Gözüm, bu eserler arasında Atatürk’ün Mirası, Türk Kahve Kültürü, Karagöz, Nasreddin Hoca, Somut Olmayan Kültürel Miras, Türk Edebiyatının Bin Yılı gibi kitapların bulunduğunu ifade etti. Gözüm, bu yıl ise Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan 5 kültürel ve arkeolojik miras Pamukkale, İstanbul’daki Tarihi Yerler, Selimiye Camii, Nemrut Dağı ve Kapadokya ile ilgili kitapların hazırlandığını da sözlerine ekledi.

AA (23 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r