Türkiye’nin İlk Dijital Sanat Merkezi Sahneport Açıldı

Nisan 7, 2021

Türkiye’nin İlk Dijital Sanat Merkezi Sahneport Açıldı

Farklı sanat disiplinlerine ait performansları tek bir dijital platform çatısı altında toplayan, Türkiyenin ilk Dijital Sanat Merkezi Sahneport sanatseverler ile buluştu.

Pandemi ile hızlanan dijital yaşamla birlikte sinema, tiyatro, konser ve sergi gibi kültür sanat aktiviteleri de online olarak gerçekleştirilmeye başladı. Türkiye’de ve dünyada hep tek alana ait dijital platformların olmasından yola çıkarak kurulan Sahneport, Türkiye’nin ilk dijital sanat merkezi olmasıyla dikkat çekiyor.

Kültür aktiviteleri konusunda sektörün tecrübeli isimleri Eda Kendirli ve Halim Ercan tarafından kurulan Sahneport, farklı sanat disiplinlerini kapsayacak şekilde sahne sanatlarını ve sanat eserlerini sanatseverler ile buluşturmayı amaçlıyor.

Bir sanat merkezinin dijital hali olarak hizmet veren Sahneport’ta sanatseverler; tiyatro oyunları, konserler, çocuk ve aile etkinlikleri, ödüllü ve nitelikli film gösterimleri ve belgeseller, sergiler, webinarlar, ilham veren konuşmalar ve eğitimler, kurumsal etkinlikler gibi farklı alanlarda gerçekleştirilen tüm etkinliklere ulaşabilecek.

Multi-disipliner sanat dalları tek bir platformda

Sahneport’un mevcut durumu hakkında bilgi veren ve kendisi de bir sanatçı olan Sahneport kurucu ortağı Halim Ercan, “Sanat ve sanatçı dostu olarak özellikle pandemi döneminde sanatsevere ulaşamayan sanat eserlerini dijital dünyaya taşıyıp yepyeni bir mecra yaratmak için bu yola çıktık. Sistemimiz dijital biletleme modeli ile çalışıyor. Hem tüm sanat dallarından eserleri bir platformda buluşturarak hem de kullanıcı dostu bir ara yüz ile sitenin dışına çıkmadan tek tıkla istenilen etkinliğe ulaştırarak fark yaratıyoruz.

Sahneport’ta multi-disipliner sanat dallarının hepsi tek bir çatı altında. Türkiye’nin doğusundan batısına kadar sanatın ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. Tiyatrodan sinemaya, konserlerden sergilere varana kadar tüm alanlardaki etkinlikleri görme veya izleme fırsatı olmayanlarla buluşturuyoruz. Böylece kültür sanat etkinliklerimizi yerellikten evrenselliğe taşıdığımıza inanıyoruz.

Ayrıca Sahneport’ta yetişkinlerin beğenerek takip edeceği etkinliklerin yanı sıra çocuklar için de özel içerikler yer alıyor ve her geçen gün sayısı artacak. Çocuklara verilmesi gereken mesajın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bunun için birlikte çalışıp danıştığımız pedagoglardan da destek alarak, özel bir filtreden geçiyoruz içerikleri” dedi.

Hollandadan tiyatrolar Sahneportta

Sahneport’un hedefleri hakkında bilgi veren Sahneport kurucu ortağı Eda Kendirli, “Öncelikli hedefimiz global ölçekli sahne sanatlarını yayınlamak. Benimsediğimiz evrensellik anlayışı ile sadece Türkiye’den değil globalden eserleri de yayınlamayı misyon edindik. Bu misyon doğrultusunda da ilk olarak Hollandalı iki tiyatro kurumu ile anlaştık ve sanatseverlere ulaştırmaya başladık. Bunların da sayılarını artıracağız. Hatta Türkiye’den sanat eserlerini de globale açmak gibi bir hedefimiz var.

Hedeflerimizden biri de fiziki etkinlikleri destekleyerek ekstra bir bilet kategorisi yaratmak. Çünkü melez (hibrit) bir yapıya doğru evriliyoruz. Pandemiyle birlikte hızla yükselen bu hibrit model sanat anlayışının pandemi sonrasında da devam edeceğini öngörüyoruz. Böylece İstanbul’da bir etkinliğe gidemeyecek olan kişi aslında evinin rahatlığında kategorisinden bilet alıp o etkinliği izlemiş olacak.

Tüm bunlarla birlikte platformumuzda yayınlanan etkinliklerin yanı sıra Sahneport’a özel l farklı etkinlikler ve içeriklere devam edeceğiz. Özel gösterim canlı konserlerin, dijital prömiyerlerin ve galaların yapıldığı bir platform olmayı hedefliyoruz” dedi. 

Sahneport Hakkında

Performans Sanatları’ndan, Konserlere; Sergi ve Müzeler’den Özel İçeriklere kadar geniş kültür sanat seçkisiyle sanatsal içerikleri Video on Demand (VOD) veya Live Streaming yoluyla sanatseverlere ulaştırıyor.

edebiyathaber.net (7 Nisan 2021)

Yorum yapın