Masthead header

Türk edebiyatının efsane ismi bulundu

Hürriyet yazarı Doğan Hızlan köşesinde yaptığı “Türk Edebiyatının ‘efsane’ ismi kimdir?” anketinden çıkan sonuçları açıkladı ve yorumladı.

6000’in üzerinde oy kullanılan ve 1461 oy ile Nazım Hikmet’in birinci geldiği anket için Doğan Hızlan’ın Anketler neyi açıklar? başlıklı yazısında yaptığı yorumdan bir bölüm:

Anket sorusu şuydu: “Türk Edebiyatının ‘efsane’ ismi kimdir?”

Ankete 6 binin üzerinde okurumuz katıldı. 
50 adın saptanmasında çoğunluk şu yöntemi benimsedi.
Benim de katıldığım toplantıda hepimiz tercihlerimizi yaptık, en çok oy alan isimleri listeye koyduk.
Bu kişisel değil, ortak bir listedir, yani Hürriyet’teki ekip arkadaşlarımla ortak çalışmamızın sonucunda belirlenmiş bir listedir.

Birçok okurumdan hatırlatma notları aldım.

Sevdikleri edebiyatçıların adlarını sayarak, “Nasıl olur da onu unutursunuz” diye sitem ediyorlardı. Listeye girenlerin dışındaki adları elbet unutmadık.
Her listenin eksik olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz, bu gerçeği de bir kez daha yazalım.
(…)
Listede bazı adları göremeyenler, itirazlarını ‘Nasıl unutursunuz’ sitemiyle  özetlediler. Listelerin unutmak veya hatırlatmak gibi bir işlevleri olduğunu sanmıyorum. Onun için de her liste bir nabız yoklamasıdır ve hiç olmazsa belki o yazarları yeniden okumaya götürür bizi.

Ankette yaşayan edebiyatçıların bulunmadığını belirtmiştik.

Buna rağmen bana gönderilen e-postaların yahut Twitter’dan ankete yönelik yorum yapan okurlarımın çoğu, neden bu listede Yaşar Kemal yok diye sordular. 
Üstelik bu oran % 90’ın üzerindeydi…
Hal böyle olunca, çok kullanılan bir benzetmeyi burada tekrarlamalıyım:

Bu durum, onun artık “yaşayan efsane” olduğunu kanıtlıyor. Zira sözünü ettiğim % 90’ın üzerindeki oran hiç göz ardı edilebilecek gibi değil! 

Toplu değerlendirmeler için her zaman bir liste verilir, çünkü sayı saptanmazsa, gelen oyları sınıflandırıp sonuç almanız imkânsızlaşır.
Edebiyat dergileri kadar, müzik dergileri de zaman zaman bu tür anketler yaparlar.Okurken hemen kendi seçtiklerimin orada bulunmamasına sinirlenirim, nasıl unutulur diye isyan ederim.
Popüler olanlar, sözü çok edilenler, haklarında sempozyum yapılanlar, hep gündemde kalanlar ya da gündeme getirilenler bu listede çok oy almışlar. Kamuoyu, toplumda yaşayan okurların çoğu demek ki gündemi izliyor, popülerlik onların da zihnini çeliyor, oylamada yönlendiriyor.
Tabii öyle veya böyle Recaizade Mahmud Ekrem ismi listeye dair tahmin yürüten birçok kişiyi de yanıltabilecek bir durum oluşturuyor.

23 Ağustos 2012

 • Fuat Sevimay - 23/08/2012 - 14:15

  Listede, Halide Edip dışında, ilaç için bir tane dahi kadın yazar bulunmaması çok ilginç. Yaşayan yazarlar da dahil edilseymiş, kadınların erkeklere oranı, bir nebze düzelirdi sanırım.cevaplakapat

 • İbrahim Sarp Baysu - 23/08/2012 - 17:33

  Okuru oldukları yazarlardan çok benimsedikleri ideolojilerden, sağdan ya da soldan veya ortadan yürümelerinden ötürü oy alıyor bence yazarlar.
  Türkiye’deki bireylerin objektif olarak oy kullanabilecekleri bir seviyede olmalarına karşı bir inancım yok maalesef.cevaplakapat

 • güneri günel - 24/08/2012 - 14:16

  Burada oy kullananların edebiyat algısı ve okuma eğilimleri çok farklı zahir.Ama yine de Oğuz Atay gibi bir yazarın sadece 280 oyda kalması üzücüdür.cevaplakapat

 • Oktay Türkoğlu - 26/08/2012 - 00:18

  Böyle şeyler sadece eğlence maksatlı ve hiçbir amaç gütmediği gibi hiçbir sonucada götürmeyen fason şeylerdir.Bahsedildği gibi yazarların birbirlerinden bu ankette sivrilmesi sadece ideolojik eğilimleri dolayısıyla oluşmuştur.(Bunun bir tesadüf olmayışını zirvede iki zıt kutup N.Hikmet ve N.Fazılın bulunması zaten açıklıyor)Gerçek bir edebiyat okucusununda böyle bir ankete katılıp edebi yönden kim kimden üstündür gibi saçma eğilimler göstereceğini pek zannetmiyorum.cevaplakapat

 • Muhammed Gülcü - 28/12/2012 - 08:31

  ”Okur”lara sorulmuş!Nazım Hikmet çıktıysa bu oylamanın sonucu, -sistemli bir amaca hizmet etmiyorsa- bu ”okur”ların Türk Edebiyatından gram haberleri yok; haberiniz olsun.Bu yazar ne yazmış diye bakılırsa; ortada, elde avuçta -artık ne diyorsanız- diğer başarılı yazarların yanında değerli bir şeyi olmadığını gayet açık bir şekilde göreceksiniz.Bu oylamanın sonucu anketteki diğer yazarlara büyük bir hakarettir.cevaplakapat

 • Mustafa Baltacı - 24/01/2013 - 16:56

  Çok saçma bir anket ve çok saçma bir sonuç!cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r