Masthead header

Tüm çocuklara “Düş Deposu”

dus_deposu_kapak.inddDüşlerini bir apartmanın küçücük deposuna sığdırabilmiş kocaman yürekli çocukların hikâyesiyle Düş Deposu, Tufan Aşcıoğlu’nun kaleminden 8 yaş ve üstü tüm çocuklar için Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Pek çoğumuza oldukça tanıdık bir mahalle ve bu mahalle sakinlerinin birbirine değen hayatları… Yaşam akıp giderken düşlerini sırtlanıp içlerindeki ışıkla yol alan çocuklar… Ve bir yandan kenti kent yapan esnafın, emektarın kırk yıllık hatrını hiçe sayıp onları yıkıma zorlayanlara karşı muhteşem bir direniş ruhu bulacaksınız bu kitapta!

Düş Deposu bugün gündemden düşmeyen kentsel dönüşüm sorununu hikâyesine zemin ederken bisiklet tamircisi Ali Usta’nın, mahallenin bakkalcısı Mustafa Amca’nın, otizmli küçük Elif’in kalbine de dokunuyor. Düşlerini bir apartmanın küçücük deposuna sığdırabilmiş kocaman yürekli çocukların hikâyesiyle buluşturuyor okuru. Bu kitap çocuklara olduğu kadar büyüklere de umut vaadediyor.

Tufan Aşcıoğlu anlatıyor:

Uzun zamandır bekçiliğini yaptığım bir depom var. Çocukluk düşlerimi biriktirdiğim ve çocukluğuma dönmek için sık sık ziyaret ettiğim, duvarları rengârenk, şeker kokan bir depo… Sıkıldığımda, üzüldüğümde, yorulduğumda depomun anahtarı olan kalemimle kapısını açıyor ve tüm dertlerimi unutuyor, çocuk oluyorum. İşte elindeki kitap o deponun raflarından birindeydi. Seninle paylaşacağım birçok düşten sadece biri var şu an elinde. Düş depoma hoş geldin arkadaşım! Sana önerim senin de böyle bir depon olsun. Büyüdüğünde çok işine yarayacak.

edebiyathaber.net (15 Mayıs 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r