Tudem Edebiyat Üçüncülük Ödüllü “Arkadaşlar Arasında” raflarda

Şubat 4, 2022

Tudem Edebiyat Üçüncülük Ödüllü “Arkadaşlar Arasında” raflarda

Fatih Debbağ’ın yazdığı, Gözde Eyce’nin resimlediği “Arkadaşlar Arasında”, 9 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

O eski mahallelerin yamacında, koşulsuz sevginin kucağındaydık…

Fatih Debbağ’ın Tudem Edebiyat Ödülleri Üçüncülük Ödülüne değer görülen Arkadaşlar Arasında adlı romanı, çocuğa ve çocukluğa övgüde bulunurken yitip giden mahalle kültürünü günümüz çocuklarına duyumsatan sevgi yüklü bir anlatı. 

Ötekileştirilen, ayrıştırılan ve akran zorbalığına uğrayan çocukları kalplere dokunan bir dayanışma mücadelesinde buluşturan yazar, koşulsuz sevgiyle perçinlenen gerçek arkadaşlığın her türlü önyargı ve görüş ayrılığının üstesinden gelebileceğini savunuyor.  

Mahalleye sığınan bir köpek aracılığıyla çocukların dünyasında bir şeylere değer vermenin, onu sahiplenmenin ve korumanın önemine vurgu yapan kitap; hayvan hakları ve özgürlüğüne yönelik duyarlılığı da artırıyor.

Sarı sıcaklarla boğuşan bir sahil kentinin kıyıda köşede kalmış küçük bir mahallesi… Her biri kendi duygu ve düşünce dünyalarıyla var olmaya çalışan bir grup çocuk… 

Bir gün mahalleye bir köpek çıkagelir. Kovboyların, Apaçilerin ve İtalyanların cirit attığı mahalledeki düzen, Kızım’ın gelişiyle bir anda değişir. Yardıma muhtaç bu sevimli köpek, geçmişte yaşadıkları bir anlaşmazlık yüzünden birbirleriyle bozuşan ve zıt kutuplara çekilen mahalle çocuklarını sevgi ve dayanışma yolunda birleştirir. Artık her birinin tek dileği Kızım’a bir yuva sağlamak ve onu korumaktır.

Yetişkinlerin doğrularını ve değer yargılarını anlamaya çalışırken kendi doğrularının peşinden gitmeyi tercih eden çocukların dünyasına açılan Arkadaşlar Arasında, merak uyandırıcı hikâyesinin arka planında kentlerdeki kontrolsüz yapılaşma, sığınmacı ve göçmenlere karşı duyulan önyargı, engelliler için engelsiz şehir tasarımı gibi güncel konulara temas etmeyi de unutmuyor.

Kızım’ın, yazımızı serinletip aklımızı kaçırtacağını, bize dünyanın en güzel ve en muhteşem yazını yaşatacağını bilemezdik.

Tadımlık>>>

Fatih Debbağ, Mersin’de doğdu, büyüdü, okudu. Sokaklarında gün boyu oynadı. Tek kanallı televizyon dönemlerinde sıkıntıdan patladığında kendini yazıya verdi. Yazmak o yıllardaki eğlencelerinden biri oluverdi. Özellikle günlük olayları anlattığı mizahi öyküleri arkadaşlarını güldürünce daha çok yazma isteği duydu. Sonra hep yazdı. Çocukluğunda ve ilk gençlik yıllarında hep iyi bir yazar olacağını hayal etti. Bu hayalini gerçekleştirmek için yazmayı sürdürdü. Ulusal yarışmalarda iki öyküsü ödül aldığında çok mutlu oldu. Yazdı. Hep yazdı. Küçük kızı büyümeye başladığında yazdıklarını o da okusun istedi, onun için de yazdı. Yazıyor, yazacak.

edebiyathaber.net (4 Şubat 2022)

Yorum yapın