Masthead header

Tiyatro desteklerinde ayrımcılık protesto edildi

File (15)Sanatçılar Girişimi üyeleri, Kültür Bakanlığı’nca özel tiyatrolara sağlanan desteklerde ayrımcılık yapılmasını protesto etti.

Genco Erkal, Gülriz Sururi, Rutkay Aziz, Ferhan Şensoy, Levent Üzümcü, Emre Kınay’ın da aralarında olduğu girişim üyeleri, Ses Tiyatrosu’nda bir araya geldi.

Sahneye çıkan girişim üyeleri, basın açıklamasından birer cümle okudu.

Açıklamada, hükümetin kültür ve sanat alanındaki çalışmalarına yönelik eleştirilerde bulunularak, Kültür Bakanlığı’nca özel tiyatrolara
sağlanan destek konusunda keyfi davranıldığı savunuldu.

Kültür sanat alanlarına yapılan bütün yatırımların kaynağının, halkın ödedi vergilerden oluştuğu aktarılan açıklamada şöyle dendi:

“Toplumun düşünsel ve duygusal esenliği için harcanacak bu kaynakların dağılımında uygar, demokratik ve akılcı ölçütler oluşturmak gerekir. Bunu da ancak özerk yapıda kurum ya da kuruluşlar yapabilir.

Destek için başvuran, başvurmayan, başvurup destek alan, başvurup destek alamayan, destek alıp da reddeden biz tiyatrocular, bir bütün halinde bu kurnazlığın da maskesini düşüreceğiz.

Özgürlük ve hukuk mücadelemizi kol kola genişletirken dayanağımızın ödenekler değil, bu duruma sessiz kalmayacağına inandığımız seyircimizin destek, dayanışma ve alkışlarıdır.”

2 Aralık 2013

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r