Tina Vallès’ten evden çalışmaya, kitaplara ve kuşaklar arası arkadaşlığa dair bir hikâye

Ekim 6, 2022

Tina Vallès’ten evden çalışmaya, kitaplara ve kuşaklar arası arkadaşlığa dair bir hikâye

Tina Vallès’ın “Bay Evdeyokum’un Post-it”leri adlı çocuk kitabı Christian Inaraja’nın resimleriyle ve Emrah İmre çevirisiyle Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Merdiven sahanlığında gidip gelen notlarla başlayan bir arkadaşlığın gizemli ve muzip hikâyesi Bay Evdeyokum’un Post-it’leri, 8 yaş ve üstü genç okurlar için Can Çocuk raflarında! 
Clàudia’nın yaşadığı binanın önüne
bir nakliye aracı yanaşır. Görünen o ki yeni bir komşuları vardır artık! Peki acaba nasıl biridir bu yeni komşu? Ne işle meşguldür? Yalnız mı yaşayacaktır? Gizemli komşu koliler dolusu kitabı da beraberinde getirmiştir. Clàudia onun kim olduğunu öğrenmekte kararlıdır. Fakat bu gizemi çözmek sandığı kadar kolay olmayacaktır çünkü yeni komşu evde hiç yok gibidir.

Bir haftanın sonunda, Clàudia’nın onunla ilgili öğrendiği tek şey
post-it’lerle iletişim kurduğudur.
Dijital çağda hâlâ not kâğıtları gönderen biri, biraz tuhaf değil mi?

“Clàudia eve dönerken evden çalışma konusuna kafa yoruyor. Ne demek ki bu? Evden yapılabilen işler hangileri acaba? Annesiyle babası hep evde yapılacak sürüyle iş olduğunu söyleyip Clàudia’nın yardım etmesini isterler. Tabii onların kastettiği sofra kurmak, çamaşırları katlamak, yerleri süpürmek gibi işlerdir. Şehirden kitaplarını yüklenip gelen bu adamın işi ev temizlemek değildir herhalde. Ne zor bir bilmece! Clàudia, Jordi Enişte’yle konuşmak için ertesi güne kadar bekleyebileceğinden emin değil.

Akşam yemeğinde Clàudia yine annesiyle babasına komşunun mesleğiyle ilgili sorular yağdırıyor. ‘En azından ismini biliyor musunuz?

Tina Vallès 1976’da Barselona’da doğdu. Barselona Üniversitesi Katalan Filolojisi bölümünden mezun oldu. Yetişkinler için kaleme aldığı El parèntesi més llarg kitabıyla 2013 yılında Mercè Rodoreda Ödülü’ne değer görüldü. Çocuklar için de birçok kitap kaleme alan Tina Vallès, Ağacın Hafızası ile 2017 yılında prestijli yayınevi Anagrama tarafından verilen Llibres Ödülü’nü aldı.

edebiyathaber.net (6 Ekim 2022)

Yorum yapın