Masthead header

Roman Kahramanları dergisinin 52. Sayısı çıktı

Roman Kahramanları dergisinin 52. (Ekim-Aralık 2022) sayısı çıktı.

Tanıtım bülteninden:

Bu sayımızın dosya konusunu, Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı dolayısıyla  “Kurtuluş Savaşı/Millî Mücadele Dönemi Romanları” olarak belirledik. Dosya editörümüz sevgili Şirvan Erciyes’in ve yazarlarımızın yoğun emek ve katkılarıyla ortaya güzel bir dosya çıktı.

Dosyamızdaki toplam 24 yazıda, Millî Mücadele dönemine az ya da çok değinen, konuları işgal yılları, Kurtuluş Savaşı ve savaşın hemen sonrasında geçen ya da o dönemi fon olarak kullanan eserler ele alındı. Dosyamızda genel olarak ilgili dönemi konu edinen “romanlar” ele alınmış olmakla birlikte Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı anlatan epik eseri Kuvâyi Milliye Destanı’nı da selamladık.

Yazıların sıralamasını, eserlerin tefrika/yayın tarihlerine göre yaptık. Böylece okur, Millî Mücadele dönemini bizzat yaşayanların –ve Atatürk’ün– hayatta olduğu dönemde yazılan eserlerle ileriki yıllarda yazılan eserleri bir arada değerlendirme imkânı bulacaktır.

İncelenen romanlardan ikisi, diğerlerinden farklı olarak Yunan edebiyatından eserler. Bu iki romanın özelliği, yazarlarının, savaştan sonra Yunanistan’a göç etmek zorunda kalan Türkiye kökenli Rumlar olmaları. Dolayısıyla bu yazarlar da dönemin tanıkları olarak o dönemi eserlerinde kendi bakış açılarıyla yansıtıyorlar.

Bu sayımızda dosya konumuz dışında beş yazıya yer verdik: “Resimden Edebiyata İmgenin Dönüşümü” dizimizin bu sayımızdaki başlığı “Tekinsizlik Kavramı Bağlamında E.T.A. Hoffmann Masallarının Bilge Alkor Yorumu”. “Doğu Romanları” dizimizin konusu ise Tahar Ben Jelloun’un Kutsal Gece romanı. Serbest incelemeler bölümünde Behiç Ak’ın Tek Kişilik Şehir adlı tiyatro eserine, Derviş Zaim’in Rüyet ve Mithat Cemal Kuntay’ın Üç İstanbul romanlarına ilişkin incelemeler yer alıyor.

Bu sayıdaki yazarlarımız:

Ali Erbay / Alkan Özdemir / Alper Akçam / Altay Ömer Erdoğan / Bayram Sarı / Bülent Kalkan / Dilek Üstündağ / Fırat Kargıoğlu / Gonca Arkon Tekinel / Hasan Öztürk / Hasanali Yıldırım / Hatice Kübra Üner / İbrahim Dizman / İnci Aydın / İsmail Şen / Jale Nur Turgut / M. Utku Yeşilöz / Melih Yıldız / Münire Çalışkan Tuğ / Özlem Fedai / Salih Dizdar / Selin Işık Orhuntaş Deniz / Serap Akpınar / Serkan Parlak / Suat Baran / Şener Şükrü Yiğitler / Şirvan Erciyes / Ümit Erdem / Yavuz Ahmet

edebiyathaber.net (6 Ekim 2022)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r