Masthead header

Tekinsiz fantastiğin başyapıtlarından

Thomas Ligotti’nin Hayalperest Ölünün Şarkıları kitabı Berna Seden çevirisiyle Can Yayınları’ndan yayımlandı. 

Tanıtım bülteninden:

Çağdaş korku edebiyatının önde gelen imzalarından Thomas Ligotti, Hayalperest Ölünün Şarkıları’nda günlük hayatın ardındaki ürkütücü gerçekliğin açığa çıktığı, aklın sınırlarının aşılarak yaşam ile ölüm arasındaki çizginin silikleştiği öyküler anlatıyor.

Ligotti’nin öyküleri, aşina olunmayan bir kente gidiş, akademik bir araştırma projesi, eski bir binanın yıkılması, bir tımarhane serüveni gibi görece sıradan olaylarla başlıyor. Ne var ki, bütün bu sıradan görünüşün altında gerçeğin yavaş yavaş saptırılması hatta sapkınlaştırılması, akıl sınırlarının aşılması, hatta yaşam ile ölüm arasındaki çizginin silikleşmesi kendini gösteriyor.

Bu ilgi çekici ve ürpertici öykülerin bir özelliği de açık sonla bitmeleri ve okurların hayal gücünü tetiklemesidir. Dahası kitaptaki her bölümün sonunda, yazar kendi türünün yazım yöntemlerine ilişkin görüşlerini de açıklıyor.

Hayalperest Ölünün Şarkıları’nı, kitaplığınızda H.P. Lovecraft ve Edgar Allan Poe kitaplarının tam ortasına, yani ait olduğu yere yerleştirin.” –                                                                                                    The Washington Post

THOMAS LIGOTTI, 1953 yılında, Sicilya ve Polonya kökenli bir ailenin çocuğu olarak Detroit, Michigan’da dünyaya geldi. Çağdaş Amerikan korku edebiyatının önemli temsilcilerinden biri olan Ligotti’nin yapıtları, korku romanları yerine daha çok “tekinsiz kurmaca” (weird fiction) diye tanımlanan yazın türü içinde yer alıyor. Detroit’teki Wayne Devlet Üniversitesi’nden mezun olan Ligotti, 2001 yılına kadar Gale Grubu’na bağlı yayınevinde editör olarak çalıştı. Yazarlık kariyerine 1980’lerin başında bazı dergilerde yayımlanan öyküleriyle başlayan ve kariyeri boyunca çeşitli ödüller alan yazar, 1986’da yayımlanan Hayalperest Ölünün Şarkıları yazarın ilk kitabıdır.

BERNA SEDEN, Dokuz Eylül Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Sonrasında gittiği Ukray­na’da Odessa I.I.Mechnikov National University’de tarih eğitimi aldı. Çeşitli ga­zete ve dergilerde öyküleri, çevirileri yayımlandı. Ukrayna’da yaşamaya de­vam eden Berna Seden evli ve iki çocuk annesidir.

edebiyathaber.net (18 Mart 2020)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r