Talat Özyürek’in yeni romanı: “Yanlış Yol”

Haziran 24, 2023

Talat Özyürek’in yeni romanı: “Yanlış Yol”

İlk romanı Pasaklı Aşk‘la kendine ait bir dile ve okur kitlesine ulaşan Talat Özyürek’in yeni romanı “Yanlış Yol” Dorlion Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

Tanıtım yazısı:

Çukurova’nın yetkin kalemi Talat Özyürek, “Sarı Kahveler” adını verdiği üçlemenin ikinci kitabıyla okurunun karşısına çıkıyor. Pasaklı Aşk romanıyla günümüzde terk edilen kent romancılığına yeni bir ses getiren Talat Özyürek yeni kitabı Yanlış Yol’la da adından söz ettirecek. Talat özyürek Yanlış Yol’da, Pasaklı Aşk’tan aşina olduğumuz dil ve karakterlerle okura 80’ler Türkiye’sinin ve Çukurova’sının panoramasını usta bir dille aktarıyor. Yanlış Yol, gerek usta işi kurgusu gerek karakterleriyle bir döneme tanıklık etmek isteyen okurun başucu kitabı olacak.

Arka Kapak yazısı:

“Sokak egemenliğinin zirveye ulaştığı 1980’ler Türkiye’sinde fahişeler, sanatçılar, politikacılar, askerler ve fabrika işçilerinin bir arada yaşadığı dünyadır ‘’Yanlış Yol’’ Memleketi Çukurova’nın tüm renkliliğini, yaşanılan çelişkileri ve kavgaları okurla buluşturan Talat Özyürek unutamayacağımız karakterler yaratıyor. Çok farklı tipolojilerin ve olayların süslediği bu aşk öyküsünde, parçalanmış hayatlara, düş kırıklıkları, umut ve umutsuzluk, tutku, pişmanlık, ihanet, sadakat duygularına ve Çukurova’nın cennet köşelerine; güzelliklerine, çirkinliklerine tanık oluyoruz. “Hiçbir şey kendisi değildir…” Sıcakların ovaya, soğukların dağlara hükmettiği iklim, Çukurova insanının yaşamına da hükmederdi. İklim, kaderin Çukurova’daki adıydı. Ekinden harmana, üşümekten terlemeye, gülmekten ağlamaya… Adına kader denilen iklim bu toprakların tek söz sahibiydi. Çukurova topraklarında yetişen Gablan Ağa da o güne kadar Çukurova’nın tek hâkiminin iklim olduğuna inanır. Geleceği kurma kaygısında olan Gurbet ile ilerlemiş yaşında gençlik duygularını yeniden keşfeden Gablan Ağa arasındaki aşk örgüsünde Çukurova’da bir döneme tanık oluyoruz. Güçsüz insanın kapana kısılmışlığını ve kimi aşkların olanaksızlığı üzerine bir roman olan Yanlış Yol’u usta yazar Talat Özyürek’in gözlerinden görmek isteyenler için…”

edebiyathaber.net (24 Haziran 2023)

Yorum yapın