Masthead header

Sosyolojinin felsefi kökenleri üzerine bir deneme

Sosyolojinin-Felsefi-Koke_171413_1Sosyoloji ile felsefe arasındaki ilişkiye odaklanan Sosyolojinin Fefsefi Kökleri raflardaki yerini aldı.

Sosyologların niçin felsefe öğrenmeleri gerekir?Araştırmacıların büyük ölçüde birleştikleri bir sosyoloji tanımı var mıdır? Doğa bilimlerine kıyasla ‘sosyal bilimler’ veya ‘beşeri bilimler’de neden ‘sürekli devrim’ olarak adlandırılabilecek bir durum söz konusudur? Bilimsel teorilerin kaynağı nedir?

Ted Benton Sosyolojinin Felsefi Kökenleri ‘nde, bu önemli ve bir o kadar da zor sorulara cevaplar arıyor ve felsefenin sosyal bilimler açısından önemine ilişkin son derece başarılı ve değerli bir giriş yapıyor.

Felsefi problemlerin sosyoloji ve diğer disiplinlerdeki temel sorunlarla ilişkilerini ortaya koymayı ve felsefeci olmayanların da felsefi fikir ve argümanları kavramalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Bunu yaparken de Marx, Durkheim, KantWeber, Comte, Kopernik ve Newton gibi sosyal bilimlerin, felsefenin ve doğa bilimlerinin önde gelen kuramcılarının çalışmaları üzerine yoğunlaşıyor.

edebiyathaber.net (24 Ocak 2014)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r