Soner Demirbaş’tan yeni şiir kitabı: “Koruda Söylenen”

Mayıs 23, 2023

Soner Demirbaş’tan yeni şiir kitabı: “Koruda Söylenen”

Soner Demirbaş’ın “Koruda Söylenen” adlı şiir kitabı Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ödüllü şair ve yazar Soner Demirbaş’ın son yıllarda yazdığı şiirlerden oluşan yeni kitabı Koruda Söylenen, Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı. Koruda Söylenen, Demirbaş’ın farklı iklimlerden, coğrafyalardan ve kültürlerden şiirlerinden geniş bir seçkiyi bir araya getiriyor. 

İmgesel esnekliğini “eski yağmurların” uykusuna yatıran, kayıp zamanlar haritasının sönmeye yüz tutmuş izlerinde “yaralı ağaçlar” için kuytular biriktiren bir şiir. Koruda Söylenen’de Soner Demirbaş, uzak bozkırdaki rüzgâr tüllerinin ev ve insan içlerine taşıdığı lirik patlamaları, sonsuz ve acımasız zamanın hafıza sandıklarında gizli evrensel imâları bir kez daha aşikâr ediyor. Homeros’tan Yunus Emre’ye, Beckett’ten Celan’a, Nâzım’dan Gülten Akın’a büyük doğa ve insanlık zamanının “koruda söylenen” iz sürücüsü: Şiir: Hikâye’den epik’e, sone’den gazel’e  “geçmişin, şimdinin ve geleceğin keşkesi”; aşkın, özleyişin, yenilginin ve umudun içe çekilmiş “çalı diplerinde” yağmur damlalarıyla konuşmaktan yılmayan, “kuşların bilgisi”ne güvenen esrik kavmi! Beklenen yazlar, olası kara kışlar ve başka zamanlar için. 

Koruda Söylenen, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Bilgi için: ayrintiyayingrubu.com

instagram.com/ayrintiyayinlari

twitter.com/AYRINTIYAYINEVI

facebook.com/ayrintiyayinevi

SONER DEMİRBAŞ HAKKINDA

Şiirleri ve poetika incelemeleriyle 1998’den beri çeşitli edebiyat dergilerinde yer alan Soner Demirbaş  (1971), ilk kitabı Dinginlirik’i 2002 yılında yayımladı. 2004’teki Seyir Defteri’ni yaklaşık yedişer yıl arayla yayımlanan Yaz (2011) ve 2018 Arif Baş Şiir Ödülü’nü kazanan Deva (2017) izledi. Poetika metinlerini Şiir ve… (2008) ile Şair ve… (2019) adları altında bir araya getiren Demirbaş, 2007 Homeros Şiir Ödülleri kapsamında verilen “Nâzım Hikmet’in Bir Şiirini İnceleme” dalında Işığın Gölge ile Buluştuğu Yerde: Salkımsöğüt başlıklı incelemesiyle İkincilik Ödülü’nü; 2020 Homeros Edebiyat Ödülleri “Şiir İnceleme” dalında Turgut Uyar’ın Su Yorumcuları’na Şiirinde Korkulu Ustalık başlıklı incelemesiyle Birincilik Ödülü’nü kazandı. 

edebiyathaber.net (23 Mayıs 2023)

Yorum yapın