Okuma Kültürü ve Kütüphane Semineri 27 Mayıs’ta

Mayıs 23, 2023

Okuma Kültürü ve Kütüphane Semineri 27 Mayıs’ta

Yazar Fatih Erdoğan, Okuma Kültürü bağlamında “Kütüphanede Yazar, Yazarda Kütüphane” konusunda bilgi ve deneyimlerini, İBB Muzaffer İzgü Kütüphanesinde 27 Mayıs Cumartesi 14.00’te paylaşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Aydın İleri anısına düzenlediği, koordinatörlüğünü Filiz Yüksel İleri’nin üstlendiği “Okuma Kültürü ve Kütüphane Seminerleri” dizisinin 4. seminerini Fatih Erdoğan verecek.

Bilgi için:

https://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr/…/IBB-Muzaffer…/57

https://www.instagram.com/p/CsdcMR3A97V/

FATİH ERDOĞAN KİMDİR?

23 Nisan 1954 yılında İzmir’de doğdu. Kültür Koleji’ni ve Robert Kolej’i bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1980 yılında, Türkiye’de sadece çocuklar için kitap yayımlayan ilk yayınevi mavibulut’u kurdu. Aynı yıl, ilk kitabı “Pan ve Çiçeği” ile Kütüphaneciler Derneği tarafından düzenlenen Resimli Kitap Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı. O günden beri çocuklara yönelik çok sayıda kitap yazdı, resimledi, çevirdi ve editörlüğünü yaptı. Yazdığı 65 adet kitap bugüne dek bir milyonu aşkın okura ulaştı. Dünya’nın önde gelen birçok çocuk yazarının pek çok eserini Türkçeye çevirdi ve yayımladı. Kırmızıfare Çocuklar İçin Edebiyat Dergisi ve Binbirkitap Çocuk Edebiyatı araştırmaları Dergisi adlı iki dergi çıkardı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nde dersler verdi ve aynı bölümde yüksek lisans ve doktora yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde çocuk edebiyatı ve çocuk kitaplarına ilişkin makaleler yazdı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Çocuklar için Yazmak” adlı yetişkinlere yönelik bir seminer, Yeditepe Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazarlık, Maltepe Üniversitesi’nde, Aydın Üniversitesi’nde Çocuk Edebiyatı dersleri verdi. Türkiye’de bugüne dek çok sayıda ödül alan Fatih Erdoğan dünyanın en büyük çocuk edebiyatı ödülü olarak bilinen Astrid Lindgren Anma Ödülü’ne (Astrid Lindgren Memorial Award – ALMA) 2016, 2017, 2018 ve 2019’da olmak üzere dört kez aday gösterildi.

https://www.mavibulut.com.tr/

edebiyathaber.net (23 Mayıs 2023)

Yorum yapın