Masthead header

Silahlara 47 farklı veda

Hemingway’in 1929 tarihli başyapıtı ‘’Silahlara Veda’’ için 47 alternatif son yazdığı öğrenildi.

Nobel ödüllü Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in ünlü eseri ‘Silahlara Veda’, son halini almadan yazılan 47 farklı son ile birlikte gelecek hafta Scribner Yayınevi tarafından yapılacak baskıyla ABD’deki raflarda yerini alacak.

Hemingway 1958 yılında, intihar etmeden 2 yıl önce, The Paris Review’a yaptığı açıklamada I. Dünya Savaşı’nı konu alan bu yarı-otobiyografik romanın sonunu ‘’tam anlamıyla ikna olana kadar 39 defa’’ yeniden yazdığını belirtti.

New York Times’ın haberine göre yeni baskıda bahsedilen alternatif sonların tamamı ve kitaptaki bazı bölümlerin ve paragrafların ilk taslakları da yer alacak.

Yazarın torunu Seán Hemingway’in John F. Kennedy Presidential Library and Museum’da yaptığı araştırmalar sonucu toplam 47 farklı son olduğu ortaya çıktı. Bunun yanı sıra kitapta alternatif kitap isimleri de yer alıyor. Listeye göre yazar, orijinal isimden önce (A Farewell To Arms) ‘Love in War’, ‘World Enough and Time’, ‘Every Night and All’, ‘Of Wounds and Other Cause’ ve ‘The Enchantment’ gibi isimler düşünmüş. Kitaba ismini 16. yüzyıl şairlerinden George Peele’in Kraliçe Elizabeth’e yazdığı şiir vermişti.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com (7 Temmuz 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r