Sevilen roman sahnede

Aralık 17, 2018

Sevilen roman sahnede

Tiyatrokare tarafından Mark Haddon’un çok satan romanından uyarlanan “Süper İyi Günler’’ oyunu, 5 Ocak akşamı ArtıSahne’de ilk kez sergilenecek.

Koreografi ve teknolojinin harmanlanarak üç boyutlu animasyonlar eşliğinde tamamı 80 metrekare LED ekranlardan oluşan özel dekorla oynanan ve Tohum Otizm Vakfı işbirliği ile büyük bir farkındalık projesi olarak hayata geçirilen oyun ilk perdesini 5 Ocak’ta ArtıSahne’de açacak.

Başrollerini genç ve başarılı oyuncu Emir Özden ile Ayça Erturan, Korel Cezayirli, Didem İnselel ve usta oyuncu Celile Toyon’un paylaştığı bu çok özel oyunun yönetmen koltuğunda Nedim Saban oturuyor. Oyunun müzikleri de Son Feci Bisiklet’e ait.

Dünya edebiyatının en çok sevilen genç kahramanlarından birine dönüşen 16 yaşındaki otizmli Christopher Boone’un hikayesi üzerine kurgulanan oyun, izleyicileri Christopher’ın zengin dünyasına davet ediyor. Onun duygu ve düşünce dünyasında akıllara kazınacak bir yolculuk yaşayacak seyirciler Christopher’ın gerçeğin peşinde matematiksel zekasını kullanarak gizemli bir cinayeti çözmesine şahitlik edecek.

Oyun, bugüne kadar Londra West End ve New York Broadway başta olmak üzere dünya çapında “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time” adıyla 3 milyondan fazla seyirciyle buluştu. “Tony ve Oliver gibi prestijli ödüllerde başta “En İyi Oyun” olmak üzere nice ödüle layık görüldü.

Ford’un katkılarıyla, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanında Beko, Michelin gibi markaların çözüm ortaklıklarıyla 5 Ocak günü ilk perdesini açacak oyunun yoğun ilgi gören ve doğrudan otizmli bireylerin eğitimine katkı sağlayacak Tohum Zone kategorisi biletlerine www.biletix.com adresinden ulaşılabiliyor. Oyunun 6, 22 ve 23 Ocak biletlerine de aynı şekilde ulaşılabiliyor.

Oyun künyesi:

Türkçeye Kazandıran ve  Yöneten: Nedim Saban

Dekor& Işık Tasarım: Kerem Çetinel

Animasyon Tasarım: Tufan Dağtekin

Kostüm Tasarım: Makbule Mercan

Koreografi: Orçun Okurgan

Soundtrack: Son Feci Bisiklet / Arda Kemirgent

İkinci Yönetmen: Halim Ercan

Sanat Koordinatörü: Bülent Seyran

Dramaturji: Ezgi Gülümser

Yönetmen Yardımcısı: Aysuda Dalğıç
Afiş Tasarım: İsmail Anıl Güzeliş

Oyun Fotoğrafları: Emre Mollaoğlu

Oyuncular: Emir Özden, Ayça Erturan, Korel Cezayirli, Didem İnselel, İbrahim Can Sayan,  Şebnem Şeviktürk, Onur Kırat, Uğur Can Arıkan, Cem Arslan,  Sevcan Aydın, Beste Koçak ve Celile Toyon.

edebiyathaber.net (17 Aralık 2018)

Yorum yapın