Şermin Yaşar’dan çocuklara yeni kitap: “Oh Ne Âlâ Memleket”

Temmuz 30, 2020

Şermin Yaşar’dan çocuklara yeni kitap: “Oh Ne Âlâ Memleket”

Şermin Yaşar’ın çocuklara yazdığı, Mert Tugen’in resimlediği “Oh Ne Âlâ Memleket”, Doğan Egmont etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çocuk edebiyatının her daim gülümseten kalemi Şermin Yaşar’ın yeni çocuk kitabı Oh Ne Âlâ Memleket okurlarıyla buluşuyor. Doğan Egmont’un okurlarla buluşturduğu kitap raflardaki yerini aldı. Mert Tugen’in çizimleri ve çeşitli sürprizlerle zenginleşen kitabın sesli versiyonu nisan ayında Storytel’de yayınlanmıştı.

“Yetişkinleri anlamak çok zor. Sürekli hayattan şikâyet edip duruyorlar. Oysa durumları hiç de kötü değil. Düşünsene, sabahın köründe seni uyandıran bir annen yok. Sürekli onu yapma, bunu yapma diyen bir baban yok. Ödevlerini yapmadın diye kızan bir öğretmenin yok. Her gün kalkıp gitmek zorunda olduğun bir okulun yok! Daha ne istiyorsun hayattan? Oh ne âlâ memleket!” 

Günümüz çocuk edebiyatının en sevilen kalemlerinden “Oyuncu Anne” Şermin Yaşar’ın yeni çocuk kitabı Oh Ne Âlâ Memleket, yetişkinler dünyasının “aşırı sıkıcı” ve “katı” kurallarına isyan edip, kendi düşündeki okul hayalini gerçekleştirme peşindeki EKER nam-ı diğer Emre, Kerem, Elif ve Reco’nun eğlenceli macerasını anlatıyor. Her gün aynı saatte uyanmaya, yetiştirilmesi gereken ödevlere, çalışılması gereken derslere ve yetişkinler dünyasının sınırlayıcı başarı kriterlerine meydan okuyan bu dört kafadar, kendi inandıkları “okul” projesini hayata geçirmeye karar verir. Yaşar’ın çocukların düşlerine, seslerine, ilgi ve meraklarına kulak vererek kaleme aldığı anlatısı, çocukların dünyasına onların baktığı yerden bakma olanağı sağlayan samimi ve bir o kadar da komik bir dostluk macerası anlatıyor.

Şimdiye dek Doğan Egmont’tan yayınlanan Cingo, Kuş Masalları ve Bizimki kitapları ile okurlarıyla buluşan Yaşar kitabını 2020 yılı baharını pandemi sebebiyle arkadaşsız, sokaksız ve okılsuz geçirmek zorunda kaldığı için dünyadan şahane bir bahar alacağı olan ve dünyaya şahane baharlar yaşatacak tüm çocuklara armağan ediyor. Mert Tugen’in çizimleriyle renklenen Oh Ne Âlâ Memleket, hayat çocuklara da oh ne âlâ memleket olmalı diyor. Ama nasıl? Sorunun cevabını kitabı okuyarak keşfetmeye var mısın?

edebiyathaber.net (30 Temmuz 2020)

Yorum yapın