Selma Gürbüz’ün sergisi ve sanatsal pratiği üzerine bir söyleşi

Ocak 21, 2021

Selma Gürbüz’ün sergisi ve sanatsal pratiği üzerine bir söyleşi

“Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisinin küratörü Öykü Özsoy ve gazeteci-eleştirmen Evrim Altuğ, sanatçının sanatsal pratiği ve serginin temaları üzerine, 22 Ocak’ta sergi alanında çevrimiçi canlı bir söyleşi düzenliyor.

İstanbul Modern’in “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor. Serginin ilk etkinliğinde Selma Gürbüz’ün sanatsal pratiği ve “Dünya Diye Bir Yer”in temalarını serginin küratörü Öykü Özsoy, kültür-sanat gazetecisi ve eleştirmen Evrim Altuğ ile konuşuyor. Söyleşi, 22 Ocak Cuma günü saat 17.30’da sergi alanından canlı olarak İstanbul Modern’in YouTube kanalı üzerinden gerçekleşecek. 

Selma Gürbüz’ün dünyası İstanbul Modern’de

“Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sanatçının son otuz beş yıldır devam eden sanatsal üretimine tematik duraklar çerçevesinden bakıyor. Sanatçının içinde yaşadığımız dünyadan beslenen, kendine özgü imge dağarcığıyla yarattığı gizemli ve renkli dünyasında, insanlığa, doğaya, yaşama dair semboller ve hikâyeler hayat buluyor. 

Gürbüz’ün daha önce sergilenmemiş yapıtlarını odağına yerleştiren sergi, sanatçının zamandan ve mekândan bağımsız; masallar, mitler, söylencelerle örülü, incelikle işlenmiş yapıtlarını ziyaretçilerle paylaşıyor. Sergide, sanatçının resim, yerleştirme, desen, video ve heykel gibi farklı ifade araçlarıyla ortaya koyduğu yüzden fazla yapıtı yer alıyor.

Evrim Altuğ kimdir ? 

Kültür ve sanat gazetecisi, eleştirmen Evrim Altuğ, Milliyet Sanat, Sanat Dünyamız, Radikal, Birgün, Sabah ve Cumhuriyet gazeteleri için yazılar yazdı, Cumhuriyet gazetesi kültür sanat şefliğini ve muhabirliğini yaptı. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği – AICA Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Altuğ, halen Art UnlimitedGazete DuvarHürriyet Kitap-Sanat ve Arkas News gibi basılı ve dijital mecralarda gazeteciliğini sürdürüyor. Açık Radyo’da Yolgeçen ve Açık Dergi programlarına ve Zilberman İstanbul’da galeri direktörlüğüne devam ediyor. 

Söyleşi: 22 Ocak 2021, Cuma17:30

edebiyathaber.net (21 Ocak 2021)

Yorum yapın