Seçkin Selvi Milliyet Sanat’ın Ocak sayısı için konuştu

Ocak 27, 2022

Seçkin Selvi Milliyet Sanat’ın Ocak sayısı için konuştu

Milliyet Sanat’ın Ocak sayısı Seçkin Selvi röportajıyla yayımlandı.

Yazdıkları ve yaptıklarıyla Türkiye’nin zihin dünyasında yeni pencereler açan usta çevirmen ve eleştirmen Seçkin Selvi’nin ödünsüz hayatının öyküsü, Zeynep Miraç’ın kaleme aldığı Seçkin adlı kitapla okurlara ulaşıyor. Selvi, ilham veren “benzersiz” panoramasını sunan kitap vesilesiyle Milliyet Sanat’ın Ocak 2022 sayısında Yiğit Sertdemir ile bol kahkahalı, samimi bir sohbet gerçekleştirdi. Önüne çıkan durumlarda ne yapılması gerekiyorsa onu yaptığını söyleyen Seçkin Selvi, hayata yaklaşımını “Faturasını ödemeye hazır olduğun sürece hayatı geldiği gibi yaşa. Ben hep öyle yaptım, yapmaya da devam ediyorum,” diye anlatıyor. Yaşamayı sevdiğini söyleyen usta kalem “O yüzden de kendi ölümüme çok üzülürüm. Herkesin ölümünden çok. Çünkü hayatın tadını çok iyi çıkartmayı biliyorum. Benim gibi birinin gitmesi dünya açısından çok üzücü bir şey,” sözleriyle de güldürüyor. 

34 yıldır Milliyet Sanat’ta tiyatro eleştirmenliği yapan ve Türkçe’ye yüzlerce çeviri kitap kazandıran Seçkin Selvi, Zeynep Miraç’ın kaleme aldığı Seçkin adlı kitabına gelen tepkilerin kendisini duygulandırdığını dile getiriyor. 

“HİÇBİR ZAMAN TOPLUMUN GENELGEÇERLİĞİNE UYGUN YAŞAMADIM”

Öğrencilerinin hayatında farklı, önemli bir yere sahip olma sebebinin, toplumun genelgeçer kurallarına aykırı öğütler vermesi olduğunu düşünen Selvi bu öğütlerin kaynağını ise “E tabii ben de hiçbir zaman toplumun genelgeçerliğine uygun yaşamadım. Hâlâ da öyleyim. Bütün münasebetsizliğimle,” diye açıklıyor. 

“UKALA BİR İNSANIMDIR, UKALALIĞIMI DA ÇOK SEVERİM”

Seçkin Selvi, hem eleştirmenliğine hem tüm yaşamına hakim olan duruşunu “Seni herkes seviyorsa sende bir yanlış var demektir. Ben asla birileri üzülmesin diye elimi bol tutayım demedim. Hayatta da. Ben ukala bir insanımdır. Ukalalığımı da çok severim. Çünkü o ukalılığı hak etmek için çok emek verdim,” diye anlatıyor.

“NİYETİM ÖLÜNCEYE KADAR YAŞAMAK”

Hayatı sevdiğini ve kendi ölümüne, herkesinkinden fazla üzüleceğini söyleyen Seçkin Selvi, niyetinin ölünceye kadar yaşamak olduğunu söylüyor ve altını çiziyor: “Nefes almak değil, yaşamak.”

Seçkin Selvi’nin Yiğit Sertdemir’e verdiği röportajın tamamı Milliyet Sanat’ın Ocak 2022 sayısında… Kitabevlerinde, marketlerde ve dijital uygulamalarda okurlarını bekleyen Milliyet Sanat ayrıca, dergiyi 0850 224 02 22 numaralı çağrı merkezini arayarak satın alan okurların kapısına kadar götürüyor.

edebiyathaber.net (27 Ocak 2021)

Yorum yapın