Gözleri doğaya çevirerek ana enerji kaynağı Güneş’i yeniden keşfetme gayreti

Ocak 27, 2022

Gözleri doğaya çevirerek ana enerji kaynağı Güneş’i yeniden keşfetme gayreti

A. Selin Mutdoğan’ın yayına hazırladığı “Güneşin Yeniden Keşfi” Yeni İnsan Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Endüstri Devrimi öncesinde çevremiz ve doğayla uyumlu yaşıyorduk. Ne zaman şehirler, fabrikalar kurmaya başladık, bütün gücün bizde olduğu ve istediğimiz her şeyi yapabileceğimiz yanılgısına düştük. Şimdiyse kendi yarattığımız ama yaşamaktan memnun olmadığımız bir çevrenin içine hapsolduk. Buradan kurtulma yolu ise yine doğaya dönmekten geçiyor.

Bu kitapta gözlerimizi doğaya çevirerek ana enerji kaynağımız Güneş’i yeniden keşfediyoruz. Bu keşif A. Selin Mutdoğan editörlüğünde üç bölümde gerçekleşiyor. İlk bölüm olan ÖZ’de güneş enerjisinin önemi tarihî bir bakış açısıyla anlatılıyor ve yapılarımızda kullanabileceğimiz güneş odaklı pasif sistemler açıklanıyor. İkinci bölüm olan UYGULAMALAR, eski dönemlerden ve farklı coğrafyalardan örnekler içermesinin yanında modern uygulamaları da içinde barındırıyor. Son olarak, FARKLI BAKIŞLAR’da tasarımdan koparak farklı disiplinlerle Güneş’in ilişkisi inceleniyor. Bu yaklaşımla Güneş’in geçmişten geleceğe nasıl bir yol izlediğini ve gelecekte daha neler olacağını bize gösteren bir bilgi kaynağına ulaşıyoruz.

Yazarlar: Şule Aybar, Nihal Arda Akyıldız, Tuba Nur Olğun, Ladan Sojudi, A. Selin Mutdoğan, Çağrı Bulhaz, Kutay Mutdoğan, Gülçin Cankız Elibol

Tadımlık>>>

Editör hakkında

1979 Ankara doğumlu olan Alım Selin Mutdoğan, 2001 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünden mezun oldu; aynı sene Hacettepe Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında asistan olarak göreve başladığı Hacettepe Üniversitesinde doçent olarak çalışmalarına devam ediyor. İç mimarlık eğitimi sırasında sürdürülebilirlik kavramına duyduğu ilgi yıllar içinde artarak, konu ile ilgili birçok multidisipliner çalışma yapmıştır. Akademisyen olarak öğrencilerine sürdürülebilirlik kavramının boyutlarını anlatarak bu konuya farklı bakış açıları geliştirmelerini sağlıyor.

edebiyathaber.net (27 Ocak 2021)

Yorum yapın