Masthead header

Sami Baydar Yaşam Evi açıldı

Ressam, şair, yazar Sami Baydar’ın Merzifon’da yaşadığı ev “Sami Baydar Yaşam Evi” adıyla kente kazandırıldı.

1478507264_an___odas___b__rakt_______haliyle_korundu__2_

Sami Baydar’ın son yıllarını geçirdiği ev/atölyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Merzifon Belediyesinin 2 yıldır devam eden kentsel canlandırma projesi “4 Mahalle 1 Yaşam” kapsamında özenli bir onarım ve yerleştirme sürecinin ardından ziyarete açıldı. Yaşam Evinin kapıları kentin kültür iklimini ve Sami Baydar’ı yakından tanımak isteyen herkese açık.

Kent kimliğinin önemli bir değeri olarak yaşamaya devam edecek olan Sami Baydar Yaşam Evinin açılışı sanatçının ailesi, arkadaşları, Merzifonlular ve ÇEKÜL’lülerin katılımıyla yapıldı. Sami Baydar Yaşam Evinin ilk ev sahipliği yaptığı etkinlik, sanatçının resim ve desenlerinden oluşan “Düş Bir Orman Kanunu”* başlıklı sergi oldu. Sergi, 3 ay süreyle görülebilecek. Evin sanat galerisi olarak düzenlenen bu bölümünde başka sergilere yer verilmeye devam edilecek.

Sami Baydar Yaşam Evinde üretim ve sergi mekânları

Sami Baydar’ın hayatının son 22 yılını geçirdiği evin üst katındaki yatak odası/atölye ve oturma odası sanatçının kişisel eşyaları, kitapları, desen ve resimlerinin sergilendiği “anı mekânı/müze” olarak düzenlendi. Bu odalar, eski video görüntüleri ve eski fotoğraflarda göründüğü haliyle yeniden canlandırıldı. Alt kattaki mekânlar ise üretim ve sergileme amaçlı kurgulandı. Sanatçılar, gençler ve çocuklar başta olmak üzere kentlilerin kullanımına açık bir galeri ve atölye mekânı yaratıldı. Evin mutfağı “okuma odası/atölye” olarak düzenlendi. Baydar’ın yayımlanmış öykü ve şiirleri ile sergi kataloglarından oluşan kütüphane burada yer alıyor. Evin bugünkü durumuna getirilmesi sürecine Fulya Erdemci (küratör), Ilgın Deniz Akseloğlu (asistan küratör), Sami Baydar’ın ailesi ve arkadaşları da gönüllü destek verdi.

 “Düş bir orman kanunu”

Evin eskiden depo olarak kullanılan mekânı da galeriye dönüştürülerek, Baydar’ın resim ve desenlerinden oluşan, üç ay sürecek sergiyle kullanıma açıldı. Ayrıca, evin kiler bölümü video odasına dönüştürüldü ve burada, Baydar’ın dostu Nur Akalın’ın 1993’te sanatçıyı Merzifon’da ziyaret ettiğinde çektiği görüntülerden oluşan film gösteriliyor. Sami Baydar’ın anısına kapsamlı bir yayın çalışması yapılması ve belgesel filmin tamamlanması hedefleniyor.

“4Mahalle1Yaşam”

Merzifonlular, çalıştaylardan uygulamaya kadar her aşamada katılımcı oldukları canlandırma sürecinde, Yokuşbaşı Caddesindeki bu evin tüm yaşanmışlığıyla sunduğu kültürel zenginlik ve işlevlendirme sürecine tanıklık etti.

ÇEKÜL Vakfı ve Merzifon Belediyesi 2 yıldır, kentin odağındaki 4 mahallede kentsel koruma ve canlandırma çalışmaları yürütüyor. “4Mahalle1Yaşam” projesi kapsamında, sokak sağlıklılaştırması, restorasyon, kamusal alan yaratma, mahalle evi oluşturma, kuşaklar arası aktarımın sağlandığı atölyeler gibi hem fiziksel hem sosyal çalışmalar, halkın katıldığı çalıştaylarla yürütülüyor.

*Sami Baydar’ın aynı başlıklı şiirinden alıntı.

edebiyathaber.net (8 Kasım 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r