“SALT Panorama” web sitesi yayında

Kasım 30, 2021

“SALT Panorama” web sitesi yayında

Bilgi, kültür ve sanat üretimini desteklemek amacıyla Garanti BBVA tarafından 2011’de kurulan SALT’ın on yıllık birikimi web ortamında hazırlanan “SALT Panorama” ile görünür oluyor.

SALT tarafından gerçekleştirilen tüm sergi, etkinlik, araştırma, yayın ve arşiv çalışmalarını özetleyen proje, kurumun oluşum ve gelişiminde önemli anlara dair bilgileri de derleyen bir tarihçe biçiminde sunuluyor. Ziyaretçiler, SALT’ın bugüne kadar öğrenme ve aktarma heyecanıyla meydana getirdiği içerikleri bütünlüklü olarak inceleyebiliyor; SALT Araştırma bünyesinden bir arşiv koleksiyonu, geçmiş bir konferans veya erişime açık bir e-yayın gibi çevrimiçi kayıtlara doğrudan ulaşıyor. Kurumun hafızasını cisimleştiren bu çalışma, aynı zamanda çok sayıda sanatçı, araştırmacı ve uzmanın katkısıyla meydana gelen üretimlerin birbiriyle olan katmanlı ilişkilerine işaret ediyor. SALT Panorama web projesine saltonline.org adresinden erişilebilir.

Kısaca SALT

Türkiye’de kültürel araştırma ve üretime sürdürülebilir bir ortam sağlanması amacıyla Garanti BBVA’nın kuruculuğunda hayata geçirilen SALT, açık, yenilikçi ve dinamik yapısıyla dünya çapında, 21. yüzyıla yakışır bir kültür kurumu olma anlayışıyla yola çıktı. Toplumsal meselelerde bilinç yaratacak içerikler ile açık kaynak işlevi gören SALT, on yılda, katılıma değer veren, nitelikli bilginin artmasını teşvik eden programlar sürdürdü. Sanat, tasarım ve toplumsal tarih alanlarını harmanlayan güncel ve özgün içerikler geliştiren kurum, çok yönlü arşiv ve araştırma projeleriyle Türkiye ve yakın coğrafyasının hafızasına katkıda bulunuyor. 

Şehrin uğrak noktaları: SALT Beyoğlu ve SALT Galata

İstanbul’daki etkinliğini tarihî Osmanlı Bankası binası SALT Galata ve SALT Beyoğlu yapılarında devam ettiren kurum, şehrin en canlı noktalarından birinde yer alan konumu ve sunduğu olanaklarla ziyaretçilerine keyifle çalışabilecekleri ve zaman geçirebilecekleri bir yaşam alanı sunuyor. Ücretsiz hizmetleri ile bugüne kadar üç milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan SALT, on yıla ulaşan yolculuğunda İstanbul ve Ankara’da 100 serginin yanı sıra film gösterimlerinden konserlere, konferanslardan atölyelere 1500 program gerçekleştirdi.

Öğrenci, akademisyen ve araştırmacılar için başvuru kaynağı

Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale’nin Türkiye’deki tek üyesi olan SALT, kuruluşundan bu yana kapsamlı uluslararası projelerde yer alıyor. Ayrıca fotoğraf, performans, bitki ve gıda konularında çok sayıda paydaşıyla iş birlikleri yapan SALT’ın, üniversiteler başta olmak üzere, eğitim ve araştırma kurumlarıyla yürüttüğü çalışmalar karşılıklı öğrenmeye olanak tanıyor. SALT Galata’da hizmet veren SALT Araştırma, 100.000 yayının bir arada bulunduğu bir ihtisas kütüphanesi olarak özellikle öğrenci, akademisyen ve araştırmacılar için önemli bir kaynak teşkil ediyor. Araştırma fonları aracılığıyla Türkiye odaklı 62 çalışmaya fon sağlayan SALT, farklı disiplinlerde çalışmalar yürüten herkes için bir altyapı kurumu ve başvuru merkezi konumunda bulunuyor. 

Dijital altyapısı ile bilgi ve kültüre ayrıcalıksız erişimde öncü

Çevrimiçi ortamı başlıca mekânlarından biri olarak konumlayan SALT’ın günlük iletişim aracı olan saltonline.org, ziyaretçilerin konuşma ve gösterim programlarının yanı sıra, e-yayınlar, web projeleri ve blog yazılarına erişebildiği dinamik bir platform olarak işliyor. Belge sayısı 1.900.000’a ulaşan ve kurum tarafından kataloglanıp dijitalleştirilen arşiv koleksiyonları ise archives.saltresearch.org sitesinde incelemeye sunuluyor. 19. yüzyıl sonundan 21. yüzyıl başına uzanan ve sanat, mimarlık, tasarım, kent, toplum ve ekonomi alanlarında çok çeşitli belge gruplarını bir araya getiren koleksiyonlar, Türkiye’nin önemli mimar, tasarımcı, sanatçı ve fotoğrafçılarının mesleki arşivlerini de içeriyor. 

SALT Panorama ekibi

Proje: Meriç Öner, Emirhan Altuner 

Koordinasyon: Fatma Çolakoğlu 

İçerik: SALT

Düzenleme: Emirhan Altuner, Gamze Cebeci, Mustafa Hazneci

Metin: Başak Çaka, Meriç Öner

Çeviri: Duygu Demir, Gülşah Mursaloğlu

İngilizce düzelti: Jane Warrilow

Tasarım: Işıl Ünal Kozar, Cem Kozar(PATTU)

Uygulama: Ari Algosyan

https://saltonline.org/projects/saltpanorama

edebiyathaber.net (30 Kasım 2021)

Yorum yapın