Masthead header

Sait Faik Abasıyanık Arcola Theatre’daydı

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Arcola Theatre, Sait Faik Abasıyanık’ın hikayelerinden oluşan “Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey” adlı oyunu Türkçe sahneye koydu.

Londra’nın en önemli tiyatro salonlarından Arcola Theatre’ın Ala Turka Sahnesi Topluluğu, ünlü Türk hikayeci Sait Faik Abasıyanık’ın eserlerinden derlediği oyunu sergiledi. Türk tiyatroseverler kadar diğer uluslardan sanatseverlerin de ilgi gösterdiğioyun,Türkçe sahnelenirken İngilizce alt yazı ile sunuldu.

“Bir İnsanı Sevmekle Başlar” oyununda yazarın, “Mahalle Kahvesi”, “Havuz Başı”, “İki Kişiye Bir Hikaye”, “Pay”, “Plajdaki Ayna” ve “Stelyanos Hrisopulos Gemisi” hikayeleri kullanıldı.

Abdullah Tercanlı, Ayşegül Asan Murphy, Dursun Kuran, Ece Özdemiroğlu, Hakan Yılmaz, Haydar Köyel, Ozan Atmaca, Refika Bakır, Serpil Delice ve Riza Keskin’in rol aldığı oyunun yönetmeni Seçil Honeywill, “Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey” (Everything Begings By Loving Somebody) adlı oyunun, Türk yazınında bir dönüm noktasına sahip Sait Faik Abasıyanık’ın farklı hikayelerinin oyunlaştırılmış bir kolajı olduğunu söyleyerek amaçlarının herkes tarafından çok bilinen fakat az okunan bir yazar olan Sait Faik Abasıyanık’ı daha iyi tanımak biraz da İstanbul ve Adaların yumuşatan lodosuyla Londra’nın sonbaharına yeni bir renk katmak için böyle bir oyun hazırladıklarını ifade etti.

Türkiyelilerin yoğun olarak yaşadığı Londra’nın Hackney ilçesinde bulunan Arcola Theatre, yılda en az iki kez olmak üzere Türkçe dilinde oyunlar sahneleyerek hem Türkiyeli sanatseverlerin Türkçe tiyatro izlenimini gideriyor hem de farklı uluslardan insanlara Türkiye tiyatrosunun tanıtımını üstleniyor.

DHA (20 Ekim 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r