Sabri Safiye’den, “düzen” ve “karmaşa” kavramlarına çocuk gözünden mizah dolu bir bakış: Dağınık Oda

Mayıs 21, 2024

Sabri Safiye’den, “düzen” ve “karmaşa” kavramlarına çocuk gözünden mizah dolu bir bakış: Dağınık Oda

Sabri Safiye’nin yazdığı Ahmet Uzun’un resimlediği, oldukça komik kısa roman “Dağınık Oda” Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Fantastik kurgularıyla tanınan Sabri Safiye’den, “düzen” ve “karmaşa” kavramlarına çocuk gözünden mizah dolu bir bakış. Eğlenceli üslubuyla soluksuz okunan macera, odasındaki dağınıklığı toplaması gereken bir çocuğun yaşadıklarını canlandırıyor. Eşyanın ruhuna, tesadüflere, karmaşanın içindeki düzene ve dengeye inananlar, sürekli bir şeyleri erteleyenler için komik bir kısa roman.

Ozan, hafta sonu tatili başladığında telaşlıydı. Pazartesi günü öğretmenine kompozisyon ödevini teslim etmesi gerekiyordu, ama ne yazacak, hiçbir fikri yoktu! Üstelik o cumartesi, arkadaşlarıyla sinemaya gitmeyi çok istiyordu. Ancak, evden çıkabilmek için önce odasındaki korkunç dağınıklığı toplamak zorundaydı. Derken, bir anda kendini Dağınıklık Ülkesi’nde buluverdi. Ozan’ın, Hamster Zilla yardım etse de, bu acayip yerden kurtulabilmesi epeyce zor görünüyordu…

Sabri Safiye: Ankara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar film sektöründe yönetmen yardımcısı, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. Bir dönem özellikle animasyon konusuna yoğunlaştı. 2010’da bu çalışmalarını sonlandırarak deneyimlerini üniversite öğrencileriyle paylaşmaya başladı. Sonraki on yıl boyunca aşçılık yapan Sabri Safiye, 2009’dan başlayarak göçmenler, özellikle kadın ve çocuklar için yürütülen projelerde aktif olarak yer aldı. Saha çalışmalarında yararlanılmak üzere yazdığı çocuk kitabı Aydaki Tavşanlar, Claude Léon’un desenleriyle Türkçe ve Arapça olarak ikidilli yayımlandı (2021). Kayıp bir kedinin peşine düşen dört arkadaşın hikâyesini anlatan Tüylü Bir Uzaylı Macerası’nı (2022), Şanlıurfa’nın Halfeti’sinde geçen Tüylü Bir Uzaylı Macerası – Halfeti (2023) izledi. Yapay zekânın etkin kullanıldığı olası bir gelecekte insan’ı irdeleyen İnanna’nın Dönüşü (2023) ile gençlerle buluşan yazarın son çocuk romanı, karmaşanın eğlenceli bir maceraya dönüştüğü Dağınık Oda (2024). Sabri Safiye, İstanbul’da yaşıyor; bir oğlu var.

edebiyathaber.net (21 Mayıs 2024)

Yorum yapın