“Rüya Dalgıçları için Masallar” çıktı

Ağustos 1, 2014

“Rüya Dalgıçları için Masallar” çıktı

ruya_dalgiclari_kapak.inddSelçuk Ceylan’ın yazdığı, Meltem Şahin’in resimlediği “Rüya Dalgıçları için Masallar – 1”,  7 ve üstü yaş grubu için Can Çocuk Yayınları’nca yayımlandı.

Üç boyutlu ne demek? Camın hammaddesi nedir? Ya kağıdın? Bir aslan avını yedikten sonra kaç saat uyuyabilir? Sorulacak öyle çok soru, öğrenilecek öyle çok bilgi var ki… Ne mutlu şey çocuk olmak, bunca soruya sahipken size bıkmadan yanıt veren bir ağabeyiniz varsa!

Sorularının ardı arkası kesilmeyen bir kardeş ve onu asla yanıtsız bırakmayan bir ağabeyin eğlenceli maceraları Rüya Dalgıçları için Masallar dizisinde bir araya geliyor! Dizinin bu ilk kitabında iki öykü var: “Ben Bir Bülbülüm” ve  “Kar Tarlası”.

İlk öyküde rüya dalgıcı kahramanlarımızın zevkle takip ettikleri Gak Radyo’yu sunan papağanlardan bir istek şarkıları var: “Ben Bir Bülbülüm”. Ancak bu şarkının radyoda yayınlanabilmesi için bir şartı yerine getirmeleri gerekiyor, istek mektuplarını bir tavuskuşunun en sevdiği tüyüyle yazmak. Peki ya bir tavuskuşunu ve daha ötesi en sevdiği tüyünü paylaşacak bir tavuskuşunu nereden, nasıl bulacaklar dersiniz?

Bir diğer öykü “Kar Tarlası”nda ise yazın sıcak günlerinden birinde kapılarını çalan ve onu erimekten kurtarmak için evlerindeki buzdolabına sakladıkları bir Kardan Adam eşlik ediyor kahramanlarımıza.

Kardeş ve çocuk olmak üzerine ustaca kurgulanmış Rüya Dalgıçları için Masallar, Selçuk Ceylan’ın ilk kitabı. Dizinin devamı Can Çocuk Yayınları’ndan çıkmaya devam edecek.

Yamaç korktuğumuz kadar dik değildi. Kardeşimi sırtıma aldım ve birlikte ağır ağır tırmanmaya başladık. Yine heyecandan çok sıkı sarılıyordu bana. Bir anlığına nefes alamayacak gibi oldum. Ama dayanmalıydım. Sonuçta o benim kardeşimdi ve gerekirse kilometrelerce sırtımda taşımalıydım onu. Değil mi?

edebiyathaber.net (1 Ağustos 2014)

Yorum yapın