Rus edebiyatının yeni sesi Alla Gorbunova yeni Rusya’yı çarpıcı bir dille anlatıyor

Nisan 27, 2022

Rus edebiyatının yeni sesi Alla Gorbunova yeni Rusya’yı çarpıcı bir dille anlatıyor

Alla Gorbunova’nın “Dünyanın Sonu, Sevgilim” adlı kitabı, Sabri Gürses çevirisiyle Çeviribilim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Gorbunova, 2020 yılında NOS (Yeni Edebiyat) Ödülü’nü alan öykü kitabında yeni Rusya’yı sarsıcı bir dille anlatıyor.

İkibinli yılların Rusya’sı belki de ilk kez Alla Gorbunova’nın kitabında tam bir açıklıkla anlatılıyor. Onun öykülerinin kahramanı olan kadınlar, çocuklar, öğrenciler, yoksullar, genç şairler acımasız bir hayatı yoğun bir şekilde yaşıyor, kederle coşku, zirveyle dip arasında gidip geliyor, aile tartışmalarından sokak çetelerine geçiyorlar. Rusya’da genç ve kadın olmanın, Rusya taşrasının, gettosunun ve Petersburg gençlik hayatının dramatik bir tablosu var bu kitapta. Gorbunova bu öykülerde günlük hayatın sert ve tehlikeli yüzüne kararlılıkla bakıyor, kahramanları değiştiren acımasız ve fantastik deneyimleri görüyor. Savaşlardan ve sokaktaki şiddetten acı çeken bir gençliğin hikayesini anlatıyor.  

Dünyanın Sonu, Sevgilim Rusya’nın o kadar da yabancı bir ülke olmadığını anlamamızı sağlıyor. Gogol’den Tolstoy’dan farklı, David Foster Wallace sertliğinde bir ses mi arıyorsunuz, öyleyse Rock müziğin sesini açıp kendinizi Alla’nın dünyasına bırakın. Rusya yan sokağınızda, ama acı çeken Rusya.

#Rusya #gençlik #öykü #şiir #gelecek #ödül #AllaGorbunova

Ön kapak fotoğrafı: Dirk Skiba

edebiyathaber.net (27 Nisan 2022)

Yorum yapın