Rus Edebiyatı buluşmaları

Mart 29, 2012

Rus Edebiyatı buluşmaları

Türk Rus Kültür Vakfı Başkanı Fatih Baltacı, Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük binasında gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmada, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin’in Rus edebiyatının en parlak meşalesini tutturmuş bir şair olduğunu belirterek, “Ünlü Türk şairi Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi, bir milletin şiiri, çağlar boyunca elde ele gezen bir meşaledir. Puşkin, ölümünden 175 yıl sonra böyle bir dinleyici kitlesini kendine çekebilmektedir” dedi.

Türk Rus Kültür Vakfı’nın en büyük gayelerinden birinin Rus ve Türk toplumları arasında evrensel bir dil olan sanat aracılığıyla kültür köprüleri kurmak olduğunu söyleyen Fatih Baltacı, “Sanat aracılığı ile iki ülke arasında daha büyük dostluklar inşa edeceğiz” dedi.

Tüm Rusya Puşkin Müzesi Müdürü Prof. Dr. Sergey Nekrasov da konuşmasına, ”Puşkin olmasaydı Rus edebiyatı ve dili olamazdı” diye başladı. Puşkin’in yetenekleriyle tüm dünya halklarının kalbine girdiğini vurgulayan Nekrasov, 1837′de hayatını kaybeden Puşkin için 1879′da faaliyete geçen müzenin Rusya için çok önemli olduğunu kaydetti.

”Puşkin Ödülü” sahibi şair Ataol Behramoğlu ise yaptığı konuşmada kendisi için Puşkin’in hürriyetin sesi olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Puşkin benim için hürriyetin sesidir. Kişisel ve toplumsal hürriyetin sesiydi” Behramoğlu, önce akıcı Rusçası ile ardından da Türkçe, Puşkin’in şiirlerini okudu. Etkinliğe, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin ile Türk ve Rus davetliler katıldı.

Rus sanatçı Vitali Romanov’un da Puşkin şiirleri okudu. Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuarı Opera Tiyatrosu solisti soprano Evgeniya Dushina ve bariton Nikaloy Efremov birbirinden etkileyici romanslarla etkinliğe renk kattılar.

Kaynak : haberler.com (29 Mart 2012)

Yorum yapın