Rocio Bonilla’dan rengârenk ve eğlenceli bir hikâye: Sevgi Nedir Acaba?

Temmuz 2, 2024

Rocio Bonilla’dan rengârenk ve eğlenceli bir hikâye: Sevgi Nedir Acaba?

Rocio Bonilla’nın yazıp resimlediği Öpücük Ne Renktir? adlı kitap Günışığı Kitaplığı tarafından Halil Türkden çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Yazıp resimlediği kitaplarla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sevilen ödüllü sanatçı Rocio Bonilla’nın, Öpücük Ne Renktir? adlı öyküsünden tanıdığımız Minimoni, bu kez “sevgi”yi merak ediyor. Zengin görsel anlatımıyla “sevgi”yi keşfe çıkaran kitap, minik okurları, yaşamın en anlamlı sorularından biriyle baş başa bırakıyor. Çocukların sınırsız hayal gücüne sanatçının eşsiz desenlerinin eşlik ettiği resimli öykü, küçük büyük herkesi duygular üzerine birlikte düşünmeye davet ediyor. 

Minimoni, sevgili köpeği Mars’la yürüyüşe çıkmayı çok seviyor. Ama o gün kafası çok karışık, büyükleri bazen hiç anlamıyor. Özellikle de şu “sevgi” denen şeyden söz ettiklerinde… “Sevgi” koca dağları yerinden oynatabilirmiş, ama minicik şeylerde de bulunabilirmiş. İyi de, büyükler görülmeyen, koklanmayan ve dokunulmayan bir şeyi nasıl biliyorlar?..

Rocio Bonilla: 1970’te Barselona’da doğdu. Barselona Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrenim gördü. Okullarda pedagog olarak çalışan Bonilla, İspanya’nın önde gelen çocuk dergilerine çiziyor. 2016’da Günışığı Kitaplığı tarafından Türkçe’ye kazandırılan Öpücük Ne Renktir? (De quin color són els besos?, 2015), 2017’de yayımlanan Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı (La muntanya de llibres més alta del món, 2015) ve 2019’da yayımlanan Kardeşler! (Germans!, 2018) pek çok dile çevrildi. Öpücük Ne Renktir? İspanya Eğitim Kültür ve Spor Bakanlığı’nın, edebiyat yayıncılığını destekleme amaçlı 2016 Yılın En İyi Kitaplaşan Çocuk ve Gençlik Kitapları seçiminde ilk üçte yer aldı. 2020’de Türkçe yayımlanan resimli kitaplar Hayır! Burası Orman Değil!‘de (Esto no es una selva, 2017) Susanna Isern’le, En Sevgili Süper Kahraman‘da (Max i els superherois, 2016) Oriol Malet’le bir araya geldi. Yazıp resimlediği Tuhaf Kuş (Cara de pardal, 2014) 2021’de, Susanna Isern’le çalıştığı Süper Güçler Kitabı (El gran libro de los superpoderes, 2017) 2022’de, yine kendi yazıp çizdiği Sevgi Nedir Acaba? (Què és això de l’amor, Minimoni?, 2023) 2024’te Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan sanatçı, Barselona’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (2 Temmuz 2024)

Yorum yapın