Polisiye edebiyat ile politikanın yan yana geldiği yetkin bir örnek

Şubat 11, 2022

Polisiye edebiyat ile politikanın yan yana geldiği yetkin bir örnek

Polisiye edebiyatının usta isimlerinden Volker Kutscher’in Lunapark – Gereon Rath’ın Altıncı Vakası romanı İletişim Yayınları’ndan Gülçin Wilhem çevirisiyle İletişim Yayınları’ndan yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Lunapark, tüm ülkenin bir “olay yeri”ne dönüştüğü zamanlarda, burnunu politikaya sokmadan cinayetleri çözmeye çalışan Gereon Rath’ın altıncı vakası.

Nazilerin iktidarlarını pekiştirmeye başladığı 1934 Mayısı’nda, sokak aralarında bulunan SA cesetleri zaten sis bulutlarıyla kaplı Berlin’i iyice karanlık bir atmosfere sokuyor. Bu cinayetleri bir komünist avına dönüştürmesi işten bile olmayan Nazilerin karşısında, Komiser Gereon Rath gizliden gizliye kendi soruşturmasını yürütüyor. Komünist gruplardan Berlin yeraltı dünyasına uzanan bu soruşturma, ülkedeki karanlığın ne kadar kesif olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Polisiye edebiyat ile politikayı bir araya getirmekteki maharetiyle tanınan Volker Kutscher, Nazi Almanyası’nın tekinsizliğini ve hırçınlığını ustaca anlatıyor. “Almanya’nın karanlık yıllarını bu analitik yoğunlukla ve bu kadar uzun soluklu aydınlatan başka bir yazar yok.”
Kölner Stadt-Anzeiger

“Komiser Gereon Rath ve güçlenmekte olan Nazi devletinin ahlâkî tuzakları: Kimsenin haysiyetini koruması mümkün değil, hele masumiyetini – asla!”
Deutschlandfunk

Kitaptan bir bölüm okumak için >>>

edebiyathaber.net (11 Şubat 2022)

Yorum yapın