Masthead header

PEN Türkiye Uluslararası Öykü Ödülü Etiyopyalı yazar Aschalew Kebede’ye verildi

2012 PEN Türkiye Uluslararası Öykü Ödülü’nü Etiyopyalı yazar Aschalew Kebede layık görüldü.

29 Haziran 1971’de doğan Aschalew Kebede öykü, roman ve makale yazarı; Almancadan öyküler çevirileri yapıyor, seminerler veriyor. Kebede ödül ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu ödülü almak benim için büyük bir şeref ve mutluluk. Kültürümde şöyle bir deyiş var: ‘İnsan, en çok, çocuğu hararetle selamlanınca sevinir.’ Dünyada daha iyi bir şey var mı? Size teşekkür ederim, PEN Türkiye.”

İnsanlığın ortak atalarının 3 milyon yıl önce Etiyopya’da bulunduğuna dair veriler var. Ayrıca 4500 yıl önce hazırlanan ve sonra geliştirilen Etiyopya alfabesi dünyanın en eski alfabelerinden. 82 milyon nüfuslu bu federal cumhuriyette 83 dil ve 200 lehçe konuşuluyor. (“Habeşistan” kelimesi “Köleler Ülkesi” demek olduğundan kullanılmıyor.) Başkent Addis Ababa’nın resmî dil Amharca’daki anlamı “Yeni Çiçek”. Etiyopya PEN Merkezi 2008’de PEN Bogota Kongresi’nde doğdu –Temsilciler Meclisi tarafından resmen onaylandı. Edebiyat ve ifade özgürlüğü alanlarında pek çok zorluğa rağmen örnek çalışmalar yapıyor, ülkedeki bütün dillerdeki edebî eserlerin dünyaya tanıtılmasını amaçlıyor.

Seçim, Prof. Dr. Aysu Erden başkanlığındaki Çeviri ve Dil Hakları Komitesi’nin ön araştırması ve Etiyopya PEN Yönetim Kurulu’nun katkısıyla yapıldı. Etiyopya PEN Başkanı Solomon Hailemariam Dede Korkut adına sunulan bu ödülün PEN merkezlerinin dayanışmasını güçlendirici bulduğunu belirtti.

edebiyathaber.net (23 Haziran 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r