PEN Ayın Kitabı belli oldu

Nisan 9, 2021

PEN Ayın Kitabı belli oldu

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, bu ayın kitabını Füruzan’ın Parasız Yatılı kitabı olarak belirledi.

PEN’in açıklaması şöyle:

Türkiye’nin onunla gurur duymasını ne çok isterdik! Ama bir kitabının da adı gibi, Türkiye ne yazık ki uzun yıllardır “Kuşatma”da! Gurur duyup alkışlananlar, mafya bozuntuları, çıkar çeteleri, ırkçı, Cumhuriyet aydınlığından ürken örümcekli kafalar, yobazlar…

O,  Gül Mevsimidir” diye bir umudu duyurmaktan geri kalmadı yine de, çok zamandır karanlığın mevsimi yaşansa da! O kitabın sayısız baskılarından birinin kapağından, saçlarında kurdelesi, siyah önlüğünün üstündeki beyaz yakası ve gözlerindeki ışıkla bakan kız, işte o kız, 50 yıldır, ülkesini, dilini sevenlerin, barış isteyenlerin, kimseye kin gütmeyenlerin, düşmanlık beslemeyenlerin, kadını erkekten aşağı değil, ne münasebet, daha üstün görenlerin, Cumhuriyetin, demokrasinin, laikliğin kıymetini bilenlerin iftihar listesinde!

100. yılını demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olarak, kuruluş ilkelerinden milim sapmadan kutlayacağımıza tüm kalbimizle inandığımız Cumhuriyetimizin en güzel edebiyat olaylarından biriydi, 1971’de, o kızın, o kızların öykülerini anlattığı Parasız Yatılı’nın yayımlanması. Ve ilk kitabıydı henüz!

Türkiye’nin kadınlarının, eskiden beri, yaratıcılığına, direncine, onuruna, insan, doğa, hayvan sevgisine, merhametine, adalet duygusuna, şefkatine, özgürlük talebine, ellerinden hakları alınmak istense, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılsa bile, asla pes etmeyeceklerine ve kadınların hepimizi özgürleştireceğine bir kez daha inanç duymamızı sağlayan bir büyük, unutulmaz, dokunaklı, kalıcı edebi başyapıtlarımızdan biri, belki de birincisidir Parasız Yatılı.

“Öykülerindeki unutulmaz kadınlar, kızlar, çocuklar hepsi birer Füruzan’dır”. O kıza, o kızlara, Füruzan’lara, hepimize ne mutlu! 50 yıldır Türkiye’nin iftihar listesinde olan Parasız Yatılı’yla, Füruzan’la Türkiye’nin gurur duyduğu günler de gelecektir!

PEN’in Ayın Kitabı seçtiği Parasız Yatılı 50 yılın kitabıdır, nice 50 yılların da kitabı olacaktır.

edebiyathaber.net (9 Nisan 2021)

Yorum yapın