Masthead header

Pauline Harmange’dan es geçilmemesi gereken bir metin: Erkeklerden Nefret Ediyorum

Pauline Harmange’ın “Erkeklerden Nefret Ediyorum” adlı kitabı, Neslihan Elagöz çevirisiyle Mundi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Erkekleri Sevmeme Hakkımız Olmalı

Kadınlar, bilhassa da feministler uzun zamandan beri erkek düşmanlığıyla suçlanıyor. Kadınlarsa bu iddiayı içgüdüsel olarak reddediyor, ne de olsa geçmişte bundan çok daha azı yüzünden kazıklarda yakıldılar. Peki ya erkeklere güvenmemek, onlardan hoşlanmamak -ve evet, belki de nefret etmek- cinsiyetçiliğe karşı etkili bir cevapsa?

“Erkekleri sevmeme hakkımız olmalı,” diyen Harmange bu kitapta, kişisel düzeyde değil de genel anlamda kadınların erkeklerden hoşlanmama ve onlara güvenmeme hakkına sahip olması gerektiğini savunurken, kadın dayanışmasına yönelik modern tavırları sorguluyor. Bu bağlamda Erkeklerden Nefret Ediyorum; feminizm, cinsiyetçilik ve kadınların her gün maruz kaldığı eril baskı üzerine kaleme alınmış, dayanışmayı ve kız kardeşliği kucaklayan, es geçilmemesi gereken bir metin.

“Heyecan verici… bir özgürlük çağrısı. Harmange’ın yazını kadınlara ve onların yeteneklerine sarsılmaz bir inançla dolup taşıyor.” 
THE INDEPENDENT

Erkeklerden Nefret Ediyorum
Yazar: Pauline Harmange
Çevirmen: Neslihan Elagöz
Tür: Düşünce
Sayfa sayısı: 104
Fiyat: 19,50 TL

PAULINE HARMANGE, 6 Aralık 1994’te Lille’de doğdu. Birçok dile çevrilen ve büyük yankı uyandıran Erkeklerden Nefret Ediyorum onun ilk kitabı. Eşi ve kedisiyle Lille’de yaşamaya devam ediyor.

NESLİHAN ELAGÖZ, 1991’de İstanbul’da doğdu. Lisansını Bilgi Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Paris’e taşınıp EHESS’te Sosyoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Fransız kültürü ve sosyolojisiyle ilgileniyor ve 2015’ten beri Fransa’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (31 Mayıs 2021)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r