Masthead header

“Öteki Şehir”, Borges’in eserlerinde kullandığı geleneğin ve saplantıların yeraltından seslenen mirasçısı

oteki sehirMichal Ajvaz’ın “Öteki Şehir” adlı kitabı, Sevda Deniz Karali çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Michal Ajvaz, Prag’a tuhaf bir övgü niteliği taşıyan bu kitabında Kafka’nın şehrine bu kez merkezin çevresinde gezen hayaletlerle, tuhaf insanlarla, konuşan hayvanlarla ve esrarengiz heykellerle hayat veriyor. Öteki Şehir, sıradan dünyayla çakışan “öteki Prag’a”, kütüphanelerin ormanlara dönüştüğü, ayaklarımızın altında gizli geçitlerin açıldığı, yatak örtülerimize dalgaların vurduğu bu görünmez dünyaya dair bir rehber niteliği taşıyor. Jorge Luis Borges’in eserlerinde kullandığı geleneğin ve saplantıların mirasçısı olan, aynı zamanda seçkin Çek fantezi yazarlarının izinden giden Ajvaz’ın Öteki Şehir’i, gözlerimizin görmediği ama bir şekilde varlığını hissettiğimiz dünyalara görünürlük kazandırıyor.

Karlova Sokağı’ndaki antika kitapçıda sıra sıra kitapların önünde bir aşağı bir yukarı yürüyor, arada bir dükkânın camından dışarı bakıyordum. Şiddetli bir kar yağışı başlamıştı. Elimde bir kitap, Aziz Savior Kilisesi’nin duvarının önünde dönüp duran kar tanelerini izledim bir süre. Sonra kitabıma döndüm; kokusunu içime çekiyor, bakışlarımın sayfalar arasında koşturmasına izin veriyor, cümlelerin sırf bağlamından koparıldığı için daha gizemli gelen parçalarını okuyordum. Acelem yoktu; eski kitap kokan, sıcak, sessiz ve sayfalar her çevrildiğinde sanki kitaplar uykularında iç geçiriyormuş gibi hışırtılar duyulan bir odada olmaktan mutluydum. Dışarıdaki karanlığa ve kar fırtınasına çıkmak zorunda olmadığıma seviniyordum.

İlk 16 sayfa için>>>

Michal Ajvaz

1949 Prag doğumlu olan Çek yazar, denemeci, şair ve çevirmen Michal Ajvaz, büyülü gerçekçilik edebi akımın en önemli temsilcilerindendir. Prag’daki Charles Üniversitesi’nde Çek bilimleri ve bir felsefe dalı olan Estetik bölümünde okuyan Ajvaz, şu an Prag Teorik Bilimler Merkezi’nde araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Kurgu kitaplarının yanı sıra, Derrida üzerine bir denemesi ve Borges üzerine olan bir eseri de yayımlanmıştır. bir eseri de yayınlanmıştır. Bilim kurgu alanında Magnesia Litera ve French Utopiales ödülleri kazanan Ajvaz’ın kitapları İngilizce, Fransızca, Japonca, İtalyanca, Hırvatça, Makedonyaca, Norveççe ve Rusça dillerine çevrilmiştir.

edebiyathaber.net (8 Mayıs 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r