Türkçe yoga kaynaklarına önemli bir katkı 

Ağustos 21, 2023

Türkçe yoga kaynaklarına önemli bir katkı 

Sharon Gannon ve David Life’ın Jivamukti Yoga adlı kitabı, Yeliz Utku Konca çevirisiyle Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Dünyanın en çok tanınan yoga türlerinden biri olan Jivamukti Yoga’nın temel eseri olan “Jivamukti Yoga” kitabı, ülkemizdeki okurlarla buluşuyor.

Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayımlanan kitap, Türkçe mevcut yoga kaynaklarına önemli bir katkı sunuyor. Yoga felsefesinin derinliklerine inerken modern hayattan güncel örnekler vermesi ve çok sayıda açıklayıcı fotoğraf içermesi sayesinde kolay okunur bir kitap olmayı başarıyor.

Sharon Gannon ve David Life’ın 1984’te New York’ta açtıkları ufak bir stüdyo ile temelleri atılan Jivamukti Yoga yöntemi bugün dünyada en tanınmış ve yaygın uygulanan yoga türleri arasında yer alıyor.  Bu türün ünlü öğrencileri arasında Sting, Madonna, Uma Thurman, Donna Karan gibi ünlüler de var.

Jivamukti yoganın en bilinen özelliği dinamik ve canlandırıcı bir asana pratiği.  Öte yandan meditasyon, mantralar ve canlandırıcı müzikler ve nefes pratikleri de Jivamukti yoganın ayrılmaz bir parçası.

Sanskrit dilinden türetilen bir kelime olan “Jivamukti”, ruh anlamına gelen “jiva” ve özgürleşme, azad olma anlamına gelen “mukti” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Jivamukti yoga pratiğinde nihai amaç yoga haline ulaşmak, Gerçek Öz’ü idrak etmektir.

Jivamukti Yoga’nın beş temel direğinin ilki, yoga felsefesidir ve öğretisi kadim yoga eserlerine dayanır. Kendini adayarak çalışmak (bhakti), dünyaya ve etrafındaki diğer canlılara elinden gelen en az zararı vermek (ahimsa), duymayı ve konuşmayı arındırıcı şekilde canlandırıcı müzik kullanmak ve son olarak da meditasyon, bu temellerini oluşturur. Bunların hepsi ayrı ayrı derslerde kullanılmak yerine tek bir ders içinde yer alır, birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturur.

Yoga kitaplarını okumak genelde terminolojiye hakim olmayı, gizli ve simgesel anlamları anlamayı gerektirir, bu nedenle de kadim yoga eserlerini yoga felsefesine hakim ehil birinin yorumları ve yönlendirmeleriyle okumak gerekir. Bu kitap ise yoga felsefesini günlük dille anlatması, terimleri sırayla ve günlük hayattan örnekler vererek tanıştırması, bolca fotoğraf ve hikaye içermesi sayesinde okuyucuyu içine çeken, kolay okunan bir tarz sunuyor. 800-saat sertifikalı Jivamukti Yoga eğitmeni Yeliz Utku Konca’nın çevirisiyle basılan kitap, hem başlangıç hem de ileri seviye yoga uygulayıcıları için pratiklerini geliştirecekleri bir rehber olma özelliğini taşıyor.

“Eğer Sharon ve David ile çalışacak kadar şanslı değilseniz, buna en yakın ikinci şey işte şimdi elinizde. Onların kendi felsefeleri ve yorumlarıyla dolu bir kitap. Bu kitapta ifade edilen bilgiler hem yol gösteriyor hem de ilham veriyor.”

Willem Dafoe

“David ve Sharon çok büyük hocalar, kelimenin tam anlamıyla; birer rehber ve akıl hocası olarak hem sınırları zorluyorlar hem de ilham veriyorlar. Bu kitap, yoganın hayatı dönüştürme gücüne şahit olmanıza fırsat verecek.”

Trudie Styler – Rainforest Foundation’ın Kurucu Ortağı

“Arındırıcı, özgürleştirici, canlandırıcı; en şefkatli ve bilgili gurulardan en şefkatli rehber. Saf neşeye giden yolda arapsaçı olmuş tüm uçları düzene sokuyorlar. Hayal edebiliyor musunuz: kendi içindeki en iyiyi ve hayattaki gizli mutluluğu keşfetmek isteyen herkes için aydınlanmanın kolaylaştırılmış hâli!”

Ingrid Newkirk – People for the Ethical Treatment of Animals

 (PETA)’nın Kurucusu ve Yöneticisi

“Sharon ve David yeni kitapları Jivamukti Yoga’da yoganın özünün şarkısını söylüyorlar. Yoga geleneğinden ödün vermemesine rağmen kitabı okumak şaşırtıcı bir şekilde kolay. Yaratıcı olma cesaretlerini, kendilerine özgü ve dâhiyane seslerini duyurmadaki cüretlerini bir solukta alkışlıyorum.”

Rodney Yee

“David ve Sharon yogayı özgürleşme için öğretmeyi amaçlıyorlar, her yoldan; bu kitap da yogayı laf kalabalığının prangalarından kurtarmak için onların bir manifestosu.”

Dr. Robert E. Svoboda -Tanınmış Ayurvedik Akademisyen ve En Çok Satanlar Arasında Olan Ayurveda: Life, Health and Longevity kitabının yazarı

Sharon Gannon

Jivamukti Yoga yönteminin ve New York’taki Jivamukti Yoga Okulu’nun iki kurucusundan biridir.

Sharon Gannon’ın (Tripura Sundari) bağımsızlık arayışı, 4 Temmuz Amerikan Bağım­sızlık Günü’nde Washington şehrinde doğmasıyla başladı. Mistisizme karşı ilgisi Katolik bir ailede yetişmesiyle perçinlendi. Bale, modern dans, klasik Hint dansı, müzik ve Doğu felsefesi okudu ve 1979’da Washington Üniversitesinin dans bölümünden mezun oldu.

Sharon, 1980’lerde Audio Letter ismindeki caz/rock müzik grubunun vokalisti ve ke­mancısıydı. Aynı zamanda da Semiotext(e)’in (Columbia Üniversitesi, New York) antoloji­lerine ve dergilerine düzenli olarak katkıda bulunuyordu. 1984’te, insanlara daha doğrudan ve hızlı ulaşıp yardımcı olacak pratik yöntemler sunabilmek için gösteri dünya­sından uzaklaşıp yoga öğretmeye yoğunlaştı.

Sharon, sanatı her zaman ruhu yücelten bir araç olarak görmüştür. Çeşitli sanat çalış­malarında, sadece ilham verici olmakla kalmayıp aynı zamanda da öğretici olan ve herke­sin paylaştığı bir arayış olan derin mutluluk arayışına hitap eden şeyler sunmaya çalıştı.

“Elde ettiğimiz başarı ve mutluluk, başkalarına göstermiş olduğumuz nezaketin doğ­rudan bir sonucudur,” der Sharon. O bir hayvan hakları aktivisti ve etik vejetaryenliğin ateşli bir savunucusudur. Ayrıca, ticari kedi-köpek maması ile sonuçlanan duyarsız tavırlar üzerine bir araştırma niteliği taşıyan Cats and Dogs Are People Too (Kediler ve Köpekler de İnsandır) (Jivamukti Yayınları, 1999) kitabının yazarıdır.

Sharon 1976’dan beri dünyanın çeşitli yerlerindeki yoga hocalarıyla çalıştı, ki bunların en önemlileri Şri Brahmananda Sarasvati, Svami Nirmalananda ve Şri K. Pattabhi Jois’tur.

David Life

Jivamukti Yoga yönteminin ve New York’taki Jivamukti Yoga Okulu’nun iki kurucusundan biridir.

David Life (Deva Das) Michigan eyaletinde küçük bir kasabada doğdu. Michigan State Üniversitesinin güzel sanatlar bölümünden, şiir ve psikoloji yan dallarını bitirerek mezun oldu.

David Life hayatı boyunca metafiziğe ve spiritüelliğe merak duydu. Katolik ailede ye­tişmiş olması onun St. John of the Cross ve Avila’lı Teresa gibi Hristiyan mistiklerine adan­masını sağladı. Üç yıl boyunca bir Şankaraçarya okulundaki yogik keşişlerin üyesiydi ve aynı zamanda hazretleri XIV. Dalai Lama’dan Bodhisattva ve Kalaçakra inisiasyonu aldı.

David 1979’da New York’a taşındı ve burada sanat kariyerini devam ettirip East Villa­ge’daki müzik, sanat ve şiir dünyası için uğrak yer hâline gelen Life Cafe’yi açtı.

1980’lerde Life Cafe’yi işletirken Latino şairlerle, eski Beatnik kuşağından Allen Gins­berg’le ve Living Theater’dan Julien Beck ve Judith Malina ile yakın ilişkiler kurdu. Bunun yanında kendisi de etkili bir gösteri sanatçısı, ressam ve şairdi.

David, 1984’te yoga öğrenmeye başladı. Dünyaca ünlü çeşitli hocalarla çalıştı, ki bun­ların arasında David’e ileri Aştanga serilerinde sertifika veren Şri K. Pattabhi Jois de vardır. David’in yoga merakı onun sanat, edebiyat ve metafizik çalışmalarından da etkilenir. Ders­lerini metaforlarla, müzikaliteyle ve spiritüaliteyle bezer ve espiri, dinamizm ve spontanlık katar.

Yeliz Utku Konca

Ortaöğrenim ve lise eğitimini Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesinde İngilizce olarak tamamlayan Yeliz Utku Konca, Koç Üniversitesi Kimya Bölümünü tam burslu ve İngilizce olarak bitirdi. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını biyolojik moleküllerin kimyaları üzerine yaptığı bilimsel araştırmalarla New York Üniversitesinde (NYU) tamamladı. NYU’da lisans ve lisansüstü derslerde asistan olarak eğitim verdi, bu esnada ABD’nin dünyaca ünlü çeşitli bilimsel araştırma merkezlerinde araştırmalar yaptı.

Amerika’daki doktora çalışmaları esnasında akıl ve ruh sağlığını korumak için yogaya başladı. Stresi azaltmakla kalmayıp tatmin ve denge hislerini artıran, çevreci ve aktivist yönünü destekleyen yoga pratiği kısa sürede hayatının önemli bir parçası oldu. Kendine iyi gelen Jivamukti Yoga pratiğini daha çok kişiye ulaştırabilme isteğiyle 2007’de Sharon Gannon ve David Life’tan Jivamukti Yoga eğitmenlik eğitimi aldı. Ardından bir sene boyunca usta Jivamukti Yoga hocası Julie Kirkpatrick ile çalışıp ek dersler ve görevler alarak 500 saatlik ileri seviye “Apprenticeship” eğitimini tamamladı ve 800 saat sertifikalı Jivamukti Yoga hocası oldu.

Yoga hayatının bir parçası olduktan sonra İngilizce yoga yazılarından çeviriler yapmaya başladı. Çevirdiği ilk kitap Yoga ve Vejetaryenlik 2016’da basıldı. Hâlen İngilizce eğitim veren özel bir üniversitenin kimya bölümünde ders veriyor ve bir taraftan da hem Türkçe hem de İngilizce yoga dersleri vermeye devam ediyor. Ana dilleri olan Türkçe ve Bulgarcaya ek olarak ana dili gibi İngilizce, başlangıç seviyesinde Fransızca ve Almanca biliyor.

Yeliz Utku Konca aynı zamanda 2007’den beri vegan yaşıyor ve yazılar, seminerler ve eğitimler yoluyla bu konudaki tecrübelerini ve bilimsel bilgi birikimini paylaşıyor. Yoga veya veganlıkla ilgili yazılarına yelizutku.com veya veganyemekler.com sayfalarından ulaşabilirsiniz.

edebiyathaber.net (21 Ağustos 2023)

Yorum yapın