Orhan Pamuk’a Costa Smeralda Edebiyat Ödülü

Mayıs 25, 2022

Orhan Pamuk’a Costa Smeralda Edebiyat Ödülü

Orhan Pamuk, 28 Mayıs Cumartesi günü İtalya’nın Sardunya adasında Costa Smeralda Edebiyat Ödülü’nü alacak.

Yazar Orhan Pamuk’un bütün eserleri, Costa Smeralda Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Pamuk, 28 Mayıs Cumartesi günü ödülünü almak için gideceği İtalya’nın Sardunya adasında, Nobel ödüllü (1926) ve Sardunyalı yazar Grazia Deledda’nın şehri Nuoro’da da bir konuşma yapacak.

Mart 2021’de Yapı Kredi Yayınları tarafından raflarda yerini alan Pamuk’un son romanı ‘Veba Geceleri’, geçtiğimiz günlerde Rusça, Sırpça, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Katalanca ve Korece yayımlandı. Roman, kısa bir süre önce de Almanya’nın en önemli yayınlarından biri olan Der Spiegel’in çok satanlar listesine girdi. 

Fransa ve İspanya’da çok satanlar listesine giren romanın tanıtımı için bir süredir yurt dışında bulunan Pamuk, kısa bir süre önce de Paris Kitap Fuarı’na katıldı ve Pantheon’da bir konuşma yaptı. Yazar, önümüzdeki sene Paris’teki Collège de France’da edebiyat üzerine dört hafta ders verecek.

COSTA SMERALDA EDEBİYAT ÖDÜLÜ

Costa Smeralda, İtalya’nın Sardunya adasındaki Costa Smeralda bölgesinde verilen deniz ve okyanus hikâyelerine adanmış ilk edebiyat ödülüdür. İtalyan Çevre Bakanlığı tarafından desteklenen ödül, üç kategoriye ayrılıyor; kurgu, kurgu olmayan ve mavi inovasyon.

Kaynak: GazeteDuvaR (25 Mayıs 2022)

Yorum yapın