Orhan Kemal Edebiyat Festivali 4 Aralık’ta başlıyor

Kasım 2, 2015

Orhan Kemal Edebiyat Festivali 4 Aralık’ta başlıyor

ORHAN_KEMAL-__5_Edebiyatımızın usta ismi Orhan Kemal adına Çukurova Belediyesi tarafından düzenlenen Orhan Kemal Edebiyat Festivali, yazar Ayşe Kulin, yönetmen Erden Kıral ve yirmiyi aşkın edebiyatçının katılımıyla 4 Aralık Cuma günü başlıyor.

Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Orhan Kemal’in adını ölümsüzlüğe taşımak bu toprakların çocuklarına yakışırdı. Onun için ne yapsak azdır” dedi.

Ayşe Kulin Onur Konuğu

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 4-5 ve 6 Aralık tarihlerinde yazar ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek Orhan Kemal Edebiyat Festivali hakkında basın toplantısı düzenleyerek bilgi verdi. Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde Adanalı üç romancı kadın yazar Serpil Ciritci, Elvan Ebinç ve Saba Kırer’in de katıldığı toplantıda konuşan Çetin, Ayşe Kulin’in Onur Konuğu, Cumhuriyet Gazetesi’nin ise Onur Kurumu olarak festivale renk katacağını ifade etti. Başkan Çetin, “Cumhuriyet’i temsilen gazeteci yazar Sayın Zeynep Oral ile Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Can Dündar’ı da ağırlayacağız. Sayın Dündar tutuklu, Silivri Cezaevi’nde yatıyor ama bir yolunu bulacağız ve ne yapıp edip kendisini de bu etkinliğe katacağız” diye konuştu.

Festivalin teması kadın ve barış

Festivalin temasını Kadın ve Barış olarak belirlediklerini açıklayan Çetin,”Kadına yönelik şiddetin ara vermeden sürdüğü bir dönemde Kadın, silahların gölgesinde ve savaşın eşiğindeki bir Türkiye ve Ortadoğu gerçeğinde ise Barış. Kadın ile Barış her açıdan birbirini tamamlayan iki önemli güzellik. Bu iki güzelliğe de sahip çıkmak istedik. Bu amaçla festivalimizi kadınlarımıza adadık” diye konuştu. 7’den 77’ye herkesi bu festivalde buluşmaya davet eden Başkan Çetin, “Barış için dilek fenerlerini uçuracağımız, kitapların dünyasından evrensel bir dil oluşturmaya çalışacağımız Orhan Kemal Edebiyat Festivali’nde çocuklarımızı da unutmadık. Çocuk edebiyatının da konuşulacağı Orhan Kemal Edebiyat Festivalinde indirimli kitap satışları olacağı gibi, paneli izleyecek ilk 200 çocuğa da birer kitap armağan edilecek” dedi.

edebiyathaber.net (2 Aralık 2015)

Yorum yapın