Ödüllü roman, Fatih Akın’ın “Elveda Berlin” filmiyle beyazperdede

Eylül 26, 2016

Ödüllü roman, Fatih Akın’ın “Elveda Berlin” filmiyle beyazperdede

elveda-berlinWolfgang Herrndorf’un 30 ülkede yayımlanan, 2 milyondan fazla okura ulaşan ödüllü romanı Yokuş Aşağı (Tschick), Altın Ayı ödüllü Fatih Akın’ın “Elveda Berlin” (Goodbye Berlin) filmiyle beyazperdeye taşındı.

Tanıtım bülteninden

Türkiye’de 30 Eylül’de sinemaseverlerle buluşacak film, ilkgençliğin saflığını, heyecanını, cesaretini ve içtenliğini tattıracak bir hikâyeye sahip.

“Yoldaydık ve daima yolda olacaktık, şarkı söyleyerek müziğe tutkuyla eşlik ediyorduk…”

Türkiye’de ON8’in edebiyat okurlarıyla buluşturduğu Yokuş Aşağı, 2011 yılında Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne değer görüldü. Roman, zengin ve iletişimsiz bir ailede büyüyen 14 yaşındaki Maik ile sınıfa yeni gelen Rus göçmeni Çik’in (Tschick) sıradışı dostluğunu anlatıyor. Annesi rehabilitasyon merkezine yatırılmış, babası da iş gezisinde olan Maik yaz tatilini tek başına geçirecektir. Ancak Tschick, çalıntı bir Lada marka arabayla kapısında belirince, plansız programsız bir yolculuğa çıkar ve Berlin’i terk etmeye karar verirler. Maik için, hem kendini hem de hayatı keşfedeceği bir macera olacaktır bu.

Erken yaşta yaşama veda eden Herrndorf’un çağdaş bir Huckleberry Finn hikâyesi olarak nitelenen romanı Yokuş Aşağı (ON8), absürdlükle çıplak gerçeklik arasında gidip gelen, kendine has ritmi ve çağın ruhunu yansıtan sesiyle, taptaze ve benzersiz bir yol hikâyesi.

edebiyathaber.net (26 Eylül 2016)

Yorum yapın