Masthead header

Nodar Dumbadze’den “Güneşli Gece”

Güneşli Gece jpgÇağdaş Gürcü edebiyatının öncü isimlerinden Nodar Dumbadze’nin “Güneşli Gece” adlı kitabı Dedalus Kitap etiketiyle yayımlandı.

Yazarın, “Güneşi Görüyorum” adlı kitabı daha önce yayımlanmıştı.

Güneşli Gece, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Tiflis’te geçen hikâyenin ana kahramanı Temo’nun yaşadıkları üzerinde nefes alıp veren bir roman. Sürgünden dönen Temo yaşamı, aşkı, âşık olduğu denizi ve güneşi en baştan tanımlamaya koyulur. Değişime uğrayan tüm kavramları. Daha önce, kendisine başka başka duygular ifade eden kavramlar bütünüyle değişmiştir.

Nodar Dumbadze kimdir?

Çağdaş Gürcü edebiyatının en ünlü isimlerinden biri olan yazar, 14 Temmuz 1928’de Tiflis’te doğdu ve 4 Eylül 1984’te aynı yerde hayata veda etti.

Nodar Dumbadze, 1950 yılında Tiflis Devlet Üniversitesi Ekonomi Fakültesini bitirdi. Aynı yıl gazete ve dergilerde ilk şiirleri ve mizah öyküleri yayımlandı. 1967 – 1972 arasında, Niangi adlı mizah dergisinin editörlüğünü yaptı. Pek çok öykünün de yazarı olan Dumbadze’nin sırasıyla ,“Ben, Ninem, İliko ve İlarion” (1960), Güneşi Görüyorum “(1962), “Güneşli Gece” (1967), “Korkma, Anne” (1971), “Beyaz Bayraklar” (1973) ve “Sonsuzluk Yasası” (1978) adlı romanları yayımlandı. Dumbadze, Sovyet Yazarlar Birliği ve Gürcistan Yazarlar Birliği üyesiydi.

Dumbadze’nin yapıtlarında yalınlık, akıcılık, mizah, hüzün dikkat çeker. Yazar 1975 yılında Şota Rustaveli Devlet Ödülü ve 1980 yılında Lenin Ödülü’ne değer bulunmuştur. Yapıtlarının neredeyse tamamı tiyatroya uyarlanmış ve filme alınmıştır. Nodar Dumbadze’nin “Güneşi Görüyorum”u (1967) ve birkaç kitabı daha Türkçeye çevrilmiştir.

edebiyathaber.net (24 Şubat 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r