Masthead header

Nilüfer Kütüphane Günleri 29 Eylül’de Başlıyor

 

Kütüphanelerin yalnızca bilginin derlendiği mekânlar değil, merakın beslendiği yaşayan yerler olduğu anlayışıyla on yılı aşkın süredir hizmetlerini sürdüren Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri bu yıl bir ilki gerçekleştirerek Nilüfer Kütüphane Günleri’ni düzenliyor. Edebiyat, tarih, sosyoloji gibi alanlarda birçok etkinlik yürüten Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri, sekiz gün boyunca kütüphanelerin içinde düzenlenecek söyleşi ve atölyelerle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek.

29 Eylül-6 Ekim 2018 tarihleri arasında “iktidar” alt başlığıyla gerçekleştirilecek Nilüfer Kütüphane Günleri, Nilüfer’in ikinci yazar evi olan Misi Yazıevi ile aynı gün açılıyor.

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri, kütüphaneler aracılığıyla yeni ilişkiler kurmak ve bilgi üretiminin bir parçası olmak için projeler üretmeye; kütüphanelerin toplumun bütün katmanlarını buluşturan bir etkileşim merkezi olması için çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bu doğrultuda bu yıl ilki düzenlenecek olan Nilüfer Kütüphane Günleri’nde güncelliğini hiç yitirmeyen “iktidar” kavramı sosyoloji, tarih, edebiyat ve sanat gibi farklı disiplinlerde tartışılıyor.

Nilüfer Kütüphane Günleri, Nilüfer’in beş ayrı kütüphanesinde bir hafta boyunca sürecek söyleşi ve atölyelerden oluşuyor. 29 Eylül Cumartesi 14.00’da Misi Yazıevi’nin açılışı ile başlayacak Kütüphane Günleri’nin ilk oturumunda Sema Kaygusuz, edebiyat ve iktidar konusunu ele alıyor. Hemen ardından yine Misi Yazıevi’nde 16.00’da gerçekleştirilecek oturumda Murat Sevinç ve Nilgün Toker, farklı bir iktidar başlığıyla Nilüferlilerle buluşuyor.

Nilüfer Kütüphane Günleri’nin ikinci gününde İsveç Konsolosluğu iş birliğiyle hazırlanan “Burada Çocuk Büyüyor-İsveç Çocuk Edebiyatı Sergisi” açılıyor. 30 Eylül Pazar 14.00’da Çocuk Kütüphanesi’nde açılacak sergiyi saat 15.00’da Misi Yazıevi’nde Behiç Ak ve Mehmet Erkurt eşliğinde düzenlenen “Çocuk Edebiyatında Güç İlişkileri” söyleşisi takip ediyor.

2 Ekim Salı 19.00’da Akkılıç Kütüphanesi’nde düzenlenecek olan Edebiyatta Merkez Taşra İlişkisi oturumuna Selim Temo, Mesut Varlık ve Bursa’da yaşayıp üreten yazar, şair ve yayıncılar Nuri Demirci ve Hilmi Haşal Konuk oluyor.

3 Ekim Çarşamba 19.00’da Şiir Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek “Toplumsal Cinsiyet ve İktidar” söyleşisinde toplumsal cinsiyet kimlikleriyle iktidar arasındaki ilişki irdeleniyor. Söyleşiye Ahmet Tulgar, Tayfun Atay ve Pelin Buzluk katılıyor.

Bursa’nın tarihsel kimliği ve iktidarla olan ilişkisi Raif Kaplanoğlu, Yusuf Oğuzoğlu, Burcu Kurt ve Hacı Tonak’ın konuk olduğu “İktidarın Yamacında Bursa” söyleşisinde konuşuluyor. Söyleşi, 4 Ekim Perşembe 19.00’da Akkılıç Kütüphanesi’nde düzenleniyor.

Son yıllarda çokça tartışılan iktidarın kültür alanına etkileri, 5 Ekim Cuma 19.00’da Şiir Kütüphanesi’nde düzenlenecek “Kültürel İktidar” söyleşisinde inceleniyor. Söyleşiye Yüksel Taşkın, Fırat Yücel, Hidayet Şefkatli Tuksal, Harun Tekin konuk oluyor.

Nilüfer Kütüphane Günleri’nin son oturumunda ise medya ve iktidar konuşuluyor. 6 Ekim Cumartesi 18.00’da Sevilay Çelenk, Özgür Mumcu, Mehveş Emin ve Hakkı Özdal’ın konuk olacağı söyleşi, Akkılıç Kütüphanesi’nde gerçekleştiriliyor.

Nilüfer Kütüphane Günleri kapsamında birçok atölye de düzenleniyor. “Çocuk ve İktidar” atölyesini Füsun Çetinel; “İktidar Konulu Bir Romanın Derin Okuması” atölyesini Hakan Akdoğan; “Şiir ve İktidar” atölyesini Sevil Şahin Hakverdi; “Ergen ve İktidar” atölyesini Psikolog Gizem Ozan Aslan; “Kadın ve İktidar” atölyesini ise Nilay Yılmaz yürütüyor.

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri, herkesi iktidar üzerine konuşmaya ve düşünmeye davet ediyor.

edebiyathaber.net (20 Eylül 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r