Nil dünyayı keşfediyor

Mart 24, 2015

Nil dünyayı keşfediyor

nil-soru-soruyor-652206-Front-1Seza Kutlar Aksoy’un “Nil Soru Soruyor adlı kitabı, Serap Deliorman’ın resimleriyle okulöncesi çağındaki çocuklar için Uçanbalık Yayınlarınca yayımlandı.

Okulöncesi çağındaki çocuklar için dünya, keşfedilmeyi ve öğrenilmeyi bekleyen düzinelerce sorunun iç içe geçtiği koca bir yumak. Gün boyunca “Neden?, “Nasıl?”, “Niçin?” gibi sorularla hayatı anlamlandırmaya ve yakın çevreleri ile iletişim kurmaya çalışan minikler için soru sormak vazgeçilemez bir eylem.

Nil, tüm akranları gibi soru sormayı çok seviyor. Tabii sorular da Nil’i… Kahramanımız neden minnoş bir kedi ya da renkli bir çiçek olmadığını sorgularken çocuksu duygu ve düşüncelerle kendi kişisel özelliklerini tanımaya fırsat buluyor. Sorular yeni soruları doğurdukça, yanıtları Nil’in zihinsel ve sosyal gelişimini arttırmakla kalmayıp özgüvenine özgüven katıyor.

“Gökyüzü neden mavi?”, “Sular nereden gelir?”, “Aydede yumuşak mıdır?”  gibi sorular eğer sizin de kafanızı kurcalıyorsa bundan böyle Nil hep yanınızda!

edebiyathaber.net (24 Mart 2015)

Yorum yapın