Neslihan Önderoğlu yeni romanıyla Everest’te

Ekim 2, 2023

Neslihan Önderoğlu yeni romanıyla Everest’te

Neslihan Önderoğlu’nun yeni romanı Cüret, Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

İlk öykü kitabı İçeri Girmez miydiniz? ile 2013 Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, 2018’deYeryüzü Yorgunları romanı ile Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Neslihan Önderoğlu‘nun yeni romanı Cüret, Everest Yayınları editörlüğünde okurla buluştu.

Cüret, tüm “ötekileri” bir lincin gölgesinde, sarsıcı ve sancılı bir düzlemde karşı karşıya getiriyor.

Önderoğlu, bir evin içinden taşan trajedinin izini sürerken de, bir anda cehenneme dönen sokaklarda yaşanan arbedeyi anlatırken de engellilerin, mültecilerin, travestilerin, azınlıkların ve içten içe “çoğunluğun” korkusunu gözler önüne seriyor: Bir evin ve bir ülkenin sakinleri uzun zamandır patlamaya hazır vaziyette dolaşıyorsa fitili kim ateşler?

Bir gün babam, ağzında bir tavukla kaçarken vurdu tilkiyi. İlk o zaman gördüm o hayvanı. Nefretim bir anda acımaya dönmüştü. Tilki bize kötülük ettiği için değil, tilkiliğini yaptığı, varoluşuna kazınmış haritayı izlediği için babam onu vurmuştu. Ben o zamana kadar nefret ettiğim tilkiyi, öldüğü gün acıyarak sevmeye başlamıştım. İşte Aliye’nin odası da bana her zaman bu kümes gibi göründü. Girmeye çekindiğim bir yer. Ne ki tilkinin aksine o her zaman karşımdaydı. Hep ordaydı, bütün kötülüğüyle. Ve ben onun tilki gibi tilkiliğinden değil de bile isteye kötü olduğunu biliyordum.

edebiyathaber.net (2 Ekim 2023)

Yorum yapın