Nehir Yarar’dan çocuklara: “Bir Problem Bin Çözüm”

Aralık 18, 2020

Nehir Yarar’dan çocuklara: “Bir Problem Bin Çözüm”

Nehir Yarar’ın yazdığı, Çağla Yiğit’in resimlediği Bir Problem Bin Çözüm, 8 ve üzeri yaş grubu için Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Öğretmenlik mesleğinin deneyim ve gözlemlerini muzip kurgularla buluşturan Nehir Yarar, Bir Problem Bin Çözüm‘le Can Çocuk okurlarını selamlarken, eğitim sisteminin beklentilerini ve hayatın düşündürdüklerini mizahi bir dille öyküleştiriyor.

Erdem, matematik problemlerinin bile sadece sayılarla çözülebileceğine inanmıyordu. Verilmiş sonuca ulaşmak değil, bütünü görmek ve akıl yürüterek çözüm üretmek istiyordu. Yetişkinlerin ‘gerçek çözüm’ dediği işlemleri gayet iyi bilse de, onun sorunlar karşısında sormak istediği yeni sorular vardı. Çözümler her zaman şıklara sıkıştırılabilir miydi? Peki hayatta bize bir şık gibi görünen her yol gerçekten çözüm sunuyor muydu?..

Geçen gün matematik dersinde hız kurallarına uymayıp sınırı aşan bir sürücünün, ulaşmak istediği yere ne zaman varabileceğini soran öğretmenimle küçük bir anlaşmazlık yaşadım. Problemi tahtaya yazan öğretmenim, hiç vakit kaybetmeden arkasını dönüp gözüne beni kestirdi ve sordu: ‘Problemin çözümü konusunda bize yardımcı olur musun Erdem?’ Ayağa kalktım ve problemin içinde bizden yanıt bekleyen çılgın sürücüyle ilgili tüm düşündüklerimi anlatmaya başladım. ‘Bence kuralları ihlal eden bu sürücünün ne zaman evine ulaşabileceği belirsiz, öğretmenim.

Nehir Yarar 1978’de memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen yazarın çocukluğu ve ilk gençlik yılları babasının tayinleri nedeniyle Türkiye’nin farklı şehirlerinde geçti. 1999’da sınıf öğretmeni olarak ilk görev yeri olan Bursa’da bir köy okuluna atandı. 2008 yılından bu yana Ankara’da görevine devam ediyor. Yüksek lisansını Eğitim Yönetimi alanında tamamlayan yazarın Rüzgâr ve Güneş isimlerinde iki kızı var. Dinleyici sıkıntısı çekse de yan flütüyle konser vermek, kedilerle ahbaplık etmek ve yakan top oynamak en sevdikleri arasında.

Sayfa: 72

Fiyatı: 15,00 TL

edebiyathaber.net (18 Aralık 2020)

Yorum yapın