Naim Dilmener’den ünlü-fan ilişkisi üzerine bir roman: “Obsesyon”

Nisan 10, 2018

Naim Dilmener’den ünlü-fan ilişkisi üzerine bir roman: “Obsesyon”

Müzik eleştirmeni Naim Dilmener’in ilk romanı “Obsesyon” Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Sezenak bu, boru mu; bir tanem her zaman para ederdi.”

Selami’nin melodik renkli Kötücüllüğü

Tanınmış müzik eleştirmeni Naim Dilmener, ilk romanı Obsesyon’da Türk edebiyatına en renkli “kötücül” kahramanlarından birini hediye ediyor.

Selami, varını yoğunu plak koleksiyonlarına yatıran, Sezenak Su’nun, Ajda Tekkan’ın, Hüreyma’nın bir plağını elde etmek için her şeyi göze alabilecek derecede tutkulu bir plak koleksiyoncusudur. Evliliğini bitirmiştir; arada bir gördüğü kızına yeterli ilgiyi gösterememekte, İstanbul’un dindar ve milliyetçi esnafına porno filmler ve resimler satarak koleksiyonuna katacağı nadide parçalar için para biriktirmektedir. Selami’nin hayatla arasındaki tek bağ plaklar ve tutkuyla bağlandığı şarkıcılardır.

Selami tutkusunun peşinden uçuruma doğru giderken, İstanbul da adım adım onu takip etmektedir.

Sezen Aksu, Obsesyon için kaleme aldığı arka kapak yazısıyla, okuyuculara eğlencenin ipuçlarını veriyor.

“Naimciğim, sevgili dostum, biraz deliliğe benzeyen bu ünlü-fan ilişkisine ne kadar neşeli bir ışık tutmuşsun. Daha da güzeli ne iyi etmiş de roman yazmışsın. Yolu açık olsun. Sevgiyle…” Sezen Aksu

Yazar Hakkında

Naim Dilmener, 1956 Mardin doğumlu. İlk yazı denemeleri mizah dergilerinde yayımlandı. (Sezai Solelli idaresindeki) Salata, (Oğuz ve Tekin Aral idaresindeki) Gırgır ve Fırt dergilerinden sonra, Kandemir Konduk’un kurduğu GÜM (Güldürü Üretim Merkezi) için yazı/espri yazmaya başladı. Burada, Perran Kutman ve Müjdat Gezen’in radyo reklamları ile sahne show’ları için kısa metinler yazdı.

Daha sonra kısa öyküler de yazmaya başladı. Bu öykülerden bir kısmı Oluşum ve Sesimiz gibi edebiyat dergilerinde yayımlandı.

1995 yılında Mavi Radyo’da “Eski Kırkbeşlikler” ve “Bir Espresso, Bir Espresso Daha” adlı iki program yapmaya başladı. Müzik üzerine amatörce sayılacak ilk yazıları, 70’lerin ortasında, Demokrat İzmir ve Bursa Hâkimiyet gazetelerinde yayımlandı. 1997 yılında, Gazete Pazar’da ise düzenli olarak müzik üzerine yazmaya başladı. 1998 yılının sonbaharında bu gazeteden ayrılarak Radikal İki’ye geçti ve 2013’ün son aylarına kadar burada kaldı. 2015’in başlarında ise Hürriyet’te yazmaya başladı.

1998’de müzik piyasasındaki ‘single-remix-albüm’ formülüne paralel giden iki kitabı Çalıntı tarafından yayınlandı: Sabrina-The Remixes ve İmkânsız Aşk Hikâyeleri. Yazarın bu kitaplar dışında, Bak Bir Varmış Bir Yokmuş/Hafif Türk Pop Tarihi (İletişim), Eleştirmenin Günlüğü (Everest) ve Hür Doğdum Hür Yaşarım/Ajda Pekkan Kitabı (Everest) adlı üç kitabı daha bulunmakta. 2001 yılında tutmaya başladığı bir müzik günlüğü olan Eleştirmenin Günlüğü, her bir yılı ayrı olmak üzere e-kitap olarak da yayımlandı.

Günümüzde Hürriyet ve Milliyet Sanat’a düzenli olarak yazan Dilmener’in Açık Radyo’daki “Dünya Dönüyor” programı yıllardan beri devam etmekte. Obsesyon yazarın ilk romanıdır.

edebiyathaber.net (10 Nisan 2018)

Yorum yapın