Nadide kitap Yozgat’ta ele geçirildi

Mayıs 31, 2019

Nadide kitap Yozgat’ta ele geçirildi

Yozgat’ta bir otomobilde yapılan aramalar sonucunda Almanca olarak yazılmış yaklaşık 600 yıllık nadide bir kitap ele geçirildi.

Yozgat’ta jandarma ekipleri tarafından durdurulan bir otomobilde yapılan aramalar sonucunda Almanca olarak yazılmış, Hristiyanlık ve dönemin toplumsal yaşantısını anlatan yaklaşık 600 yıllık kitap ele geçirildi.  Kitabın, Avrupa’da matbaanın kullanılmaya başladığı dönemlerde basılan ilk kitaplardan olduğu belirtildi.

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İstanbul’dan Yozgat’a tarihi ese getirerek alıcı arayan kişilerin bulunduğu bilgisine ulaştı. Ekipler bunun üzerine şüphelilerin bulunduğu otomobili Sorgun ilçesine bağlı Doğankent beldesinde durdurarak arama yaptı. Aramada, 1044 sayfalık tarihi kitap ele geçirildi.

Kitabın, 15’inci yüzyılda eski Almanca dilinde yazıldığı ve Avrupa’da matbaanın kullanılmaya başladığı dönemlerde basılan ilk kitaplardan olduğu ifade edildi.

Yapılan incelemede, kitabın, Hristiyanlık ve dönemin toplumsal yaşantısını anlattığı belirlendi. Ele geçirilen eser Yozgat Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Kitabı ellerine nasıl geçirdikleri henüz belirlenemeyen ve otomobilde bulunan 3 kişi de gözaltına alındı.

Kaynak: DHA (31 Mayıs 2019)

Yorum yapın