Masthead header

Moby Dick 161 yaşında!

Google, Herman Melville ve Moby Dick için hazırladığı doodle ile Moby Dick’in yayınlanmasının 161. yıldönümünü kutluyor.

“Doodle” olarak adlandırılan görsel çalışmalar, 1999 yılından bu yana Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından kullanılıyor. Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor.

İnternet kullanıcıları, bu özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye, konuya özel daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor.

Moby Dick

Moby Dick, Herman Melville’in; Kaptan Ahab’ın Pequod adlı bir balina gemisinin son yolculuğunu, balinaları nasıl avlandıklarını anlatan romanıdır.

İlk kez 14 Kasım 1851’de New York Harper&Brothers Yayınevi’nce basılmıştır, ancak klasikleşen roman o dönemde ilgi görmemiştir.

 Herman Melville kimdir?

1819’da New York’ta doğan Herman Melville, fakir bir ailenin çocuğu olarak oldukça sıkıntılı günler geçirdi.

Babası arkasında yüklü miktarda borç bırakınca genç Herman için hayat daha da zorlaştı.

O şartlar altında 13 yaşında hayata atılmak zorunda kaldı.18 yaşında Liverpool’e giden bir gemiye ayak bastı.

O gemiyle birlikte denizciliğe de başlamış oldu.

Herman Melville 22 yaşında balina avcısı oldu.

Güney Denizlerinde balina avına çıktı, ama zorlu koşullara dayanamayıp birkaç arkadaşı ile gemiyi terk etti ve bir süre Typee yerlileri arasında yaşadı. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile yeniden denizciliğe döndüyse de denizcilik hayatı hep sorunlu geçti. katıldığı bir isyan sonunda hüküm giydi, Tahiti civarında yeniden yerliler arasına katıldı, bir başka balina gemisi ile Hawaii’ye kadar gitti.

1846’da yayınlanan ilk romanları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. Moby Dick’i 1851’de tamamladı, ancak romanları yeterince ilgi görmedi.

18 Ekim 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r