Masthead header

“Mimarlık Tarihi Nedir?” yayımlandı

1443513665_Mimalik_Tarihi_Nedir_Kitap_GorselKoç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan, Andrew Leach’in kaleme aldığı ve Hayrullah Doğan’ın Türkçeye kazandırdığı Mimarlık Tarihi Nedir? raflardaki yerini aldı.

Mimarlık tarih yazımına ilişkin yaklaşımların değerlendirildiği kitapta, tarihsel mimarlık bilgisinin oluşma, toplanma ve yayılma yolunu biçimlendiren temel sorunlar ortaya konuyor. Modern mimarlık tarihinin kendi sınırları ve retorik, analitik ve tarihselci gelenekler irdelenerek, 20. ve 21. yüzyıldaki mimarlık tarihçilerinin karşılaştıkları çatışmalar ele alınıyor.

KÜY, Andrew Leach’in yazdığı Mimarlık Tarihi Nedir? adlı kitabı yayımladı. Mimarlık ve tarih kategorisinde yayımlanan kitap, mimarlık tarihi üzerine yazan ve mimarlık tarihçilerinin çalışmalarını inceleyenlerin karşılaştığı kavramsal sorunlara bir giriş niteliği taşıyor.

Mimarlık Tarihi Nedir? yüz yıllık bir zaman diliminde tarihsel mimarlık bilgisinin oluşma, toplanma ve yayılma yolunu biçimlendiren temel sorunları ele alıyor. Meraklı okurları bu konunun çeşitli yönlerini ve alanın önemli isimlerini daha derinlikli bir şekilde inceleyen çalışmalara yönlendirmeyi amaçlıyor.

Kitapta, tarihsel mimarlık bilgisinin oluşma, toplanma ve yayılma yolunu biçimlendiren temel sorunlar ortaya konuyor. Modern mimarlık tarihinin kendi sınırları ve retorik, analitik ve tarihselci gelenekler irdelenerek 20. ve 21. yüzyıldaki mimarlık tarihçilerinin karşılaştıkları çatışmalar ele alınıyor.

Kitap, mimarlık tarihinin bilgi birikimine, kronolojilerine, kanun ve coğrafyalarına ilişkin temel bilgiye sahip okurlar için bir kaynak niteliği taşıyor. Mimarlık Tarihi Nedir?, mimarlık ve tarih programlarına devam edenlere ve bu konularda araştırma yapanlara rehberlik edecek bir kitap.

edebiyathaber.net (30 Eylül 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r